Matka žalovala Liberec kvůli zranění syna, neuspěla

ČTK ČTK
18. 10. 2011 17:05
Hoch spadl z garáže, ke které se dostal dírou v plotě na městském hřišti

Liberec - Okresní soud v Liberci zamítl žalobu matky šestnáctiletého Patrika Hoška, který se v létě 2005 vážně zranil po pádu z garáže, na níž se dostal, když prolezl dírou v plotě městského hřiště.

"Chlapec má doživotní následky a neobejde se bez cizí pomoci. Patrikova matka Pavlína Hošková po městě žádala kompenzaci za náklady léčení a poškození zdraví dítěte," řekla její advokátka Klára Slámová.

Hoch se zranil, když mu bylo deset let. Na střechu garáže tehdy vlezl pro fotbalový míč. Při pádu utrpěl vážné zranění hlavy a následně prodělal několik operací. Po rehabilitacích sice dokáže například vyslovit několik slov a nekoordinovaně pohybovat levou rukou, má ale potíže s imunitou a rozumově je na úrovni batolete.

Matka se s městem snažila domluvit mimosoudně

Matka ani advokátka se pondělního vyhlášení rozhodnutí osobně neúčastnily. Důvody, proč soud žalobu zamítl, proto před doručením jeho písemného znění Slámová neznala. "Už máme připravené odvolání," dodala.

Patrikova matka potvrdila, že se s městem nejprve snažila domluvit mimosoudně. Permanentní péče o postiženého syna je podle ní velmi náročná. Aby mu mohla zajistit kvalitnější péči, je důležitá i pomoc sponzorů.

Hošková zdůraznila, že mnohamilionové odškodné chce získat především s ohledem na budoucnost. "Abychom jednou měli na to někoho si zaplatit. Aby (Patrik) nešel do ústavu. Toho se hrozně bojím," uvedla.

Primátorka se žalobou nesouhlasí

Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) označila situaci rodiny za politováníhodnou, s žalobou ale nesouhlasí. "Soudem vyslovené zamítnutí žaloby potvrzuje naše stanovisko, které odmítá zavinění ze strany statutárního města Liberce," řekla. Rosenbergová dodala, že město vyšlo rodině vstříc alespoň poskytnutím bezbariérového bytu, který od roku 2006 užívá.

Díky pomoci sponzorů mohla Hošková pro svého syna získat nákladné zdravotní pomůcky, například speciální invalidní vozík nebo motomed, rotoped uzpůsobený pro postižené na vozíku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy