Liberecká zoo ukáže, jak šetrně vyrábět energie

CzechNews
26. 1. 2011 14:20
Plánuje postavit vodní elektrárnu
Foto: www.zooliberec.cz

Liberec - Vedení liberecké zoologické zahrady chce přilákat nové návštěvníky.

Chystá proto nový projekt, který ukáže, jak vyrábět energii pomocí vody či slunečních paprsků.

"Do projektu se zapojuje i zahrada v německé Žitavě," řekl novinářům Aleš Kočí ze střediska ekologické výchovy Divizna.

V areálu na Jizerském potoce vznikne například malá modelová vodní elektrárna. Návštěvníci se dozví, jak fungují sluneční kolektory k výrobě tepla, fotovoltaická elektrárna či jak se projevuje skleníkový efekt. Zoo také pořídí elektromobil poháněný energií ze slunce.

Vyrobená energie se sice využije, ale cíle projektu jsou především vzdělávací a osvětové.

První česká zoo, která uspěla u německé nadace

"Pokusili jsme se vymyslet demonstrační systém pro návštěvníky zoologické zahrady z obnovitelných zdrojů energie. Zároveň budou tyto prvky i výukovými pomůckami pro naše středisko ekologické výchovy," vysvětlil Kočí. Na projektu by se měla podílet rovněž liberecká univerzita.

Všechny prvky budou doplněny interaktivními tabulemi, které návštěvníkům zahrady vše podstatné vysvětlí. "Je to spousta drobných praktických věcí, které si může kdekdo udělat doma a uvidí, že to funguje," dodal Kočí.

Projekt se spustí letos a potrvá dva roky. Zahrada sehnala dotaci z Německé spolkové nadace pro životní prostředí (DBU).

"Jsme první česká zoo, která u této nadace uspěla," poznamenal ředitel zahrady David Nejedlo. Podmínkou dotace je spolupráce s partnerem z Německa, proto Liberec spolupracuje se Žitavou.

Zoologická zahrada v Liberci patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům kraje. Chová kolem 950 zvířat 170 druhů, z nichž řada patří k vážně ohroženým. V loňském roce ji navštívilo 309 824 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy