Liberec dostal za zpackaný šampionát rekordní pokutu

Domácí Domácí
30. 5. 2011 13:40
V trestech za chyby v zakázkách pro MS v lyžování padla pokuta přes 6,5 milionu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Liberec - Město dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 6,55 milionu korun za chyby v tendrech na Mistrovství světa v lyžování v roce 2009.

Je to nejvyšší pokuta, jakou dosud úřad za chyby v zakázkách uložil. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

"Sankce byly uloženy v celkem šesti prvostupňových rozhodnutích, v sedmém nebylo shledáno porušení zákona," uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Ve všech případech město nezákonně dělilo zakázky.

Úřad celkem zkoumal 72 veřejných zakázek. Rozhodnutí zatím nejsou pravomocná. Město se proti nim může odvolat k předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Hodnota zakázek, které ÚOHS zkoumal, činila kolem jedné miliardy korun.

Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce je věc pro město nepříjemná. "Před nedávnem jsme museli zaplatit tři miliony korun za zakázku na odpady a nyní další pokuta. O tom, že je správní řízení vedeno, samozřejmě víme, doufal jsem jen v jiné vyústění," reagoval na rozhodnutí ÚOHS Šolc.

Vedení města podle něj bude teprve zvažovat další postup. "Měli bychom využít všech možností, které nám zákon dává k tomu, abychom tuto pokutu odvrátili, snížili či alespoň oddálili její zaplacení. Na zaplacení takto vysoké částky v napjatém městském rozpočtu peníze nejsou a budeme muset hledat cesty, jak to řešit," řekl ČTK Šolc.

Úřad zahájil správní řízení se statutárním městem Liberec na základě výsledku kontroly provedené v březnu 2009. Původně jedenáct správních řízení později spojil do sedmi.

Jednalo se o nejnáročnější sérii správních řízení, jakou kdy ÚOHS řešil, zejména vzhledem k neobvykle vysokému počtu zakázek.

Město znemožnilo účast širšímu okruhu dodavatelů

V naprosté většině z více než sedmdesáti posuzovaných zakázek zjistil ÚOHS porušení zákona spočívající v úmyslném rozdělení předmětu veřejné zakázky pod zákonem stanovené finanční limity.

"Zadavatel v těchto zakázkách nepoužil předepsané typy zadávacích řízení, čímž mohl výrazně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," vysvětlil Rafaj.

Podle něj město svým jednáním znemožnilo účast v zakázkách širšímu okruhu dodavatelů, a podstatně tak narušilo soutěžní prostředí.

Při ukládání sankcí bral ÚOHS v potaz zejména značný rozsah a závažnost pochybení. Mezi polehčující okolnosti podle Rafaje patří organizační i finanční náročnost tak ojedinělé akce, jakou je mistrovství světa.

K nejzávažnějšímu porušení zákona došlo při zadávání 27 zakázek spojených s budováním sportovního areálu Ještěd. Zakázky za téměř 700 milionů korun získaly společnosti STRABAG, a. s., SYNER, s. r. o., oaza-net, spol. s r. o., EUROVIA CS, a. s., Regionální stavební, s. r. o., a ELPROINVEST, s. r. o.

Liberec především nezákonně dělil zakázky na více tendrů, u pěti případů je dokonce nezákonně přidělil. Ve dvou zakázkách antimonopolní úřad pochybení neshledal. Za porušení zákona uložil ÚOHS zadavateli sankci ve výši 5 milionů.

V řízení, které se týkalo třinácti zakázek spojených s budováním sportovního areálu Vesec za 260 milionů korun, bylo u dvanácti případů zjištěno, že došlo k rozdělení předmětu zakázky a snížení hodnoty pod finanční limity dané zákonem, jedna ze zakázek byla navíc přidělena uchazeči, který nesplnil kvalifikační předpoklady. Za chybný postup dostalo město pokutu ve výši 1 milionu.

Nedostatky objevil ÚOHS i v tendrech na vybudování metropolitní internetové sítě, v zakázkách na projektovou dokumentaci nebo na dodávku sněžných pásových vozidel pro skokanský areál Ještěd a pro běžecký areál ve Vesci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy