Ještěd už není na prodej, vzkázal vlastník kraji

ČTK ČTK
2. 11. 2011 20:21
České radiokomunikace si chtějí horský hotel a vysílač nechat a zrekonstruovat
Ještědský vysílač
Ještědský vysílač | Foto: Michal Žák

Liberec - Jednání Libereckého kraje o koupi horského hotelu a vysílače Ještěd zřejmě skončila.

Nový vlastník Českých Radiokomunikací (ČRa), kterým je od minulého roku skupina fondů vedených australskou skupinou Macquarie, už nemá zájem budovu prodat, řekla hejtmanova náměstkyně Lidie Vajnerová (SOS).

Radiokomunikace Ještěd vlastní od roku 2000, Liberecký kraj začal o jeho odkoupení jednat před čtyřmi lety. Unikátní stavbu chtěl zrekonstruovat, usiluje o její zápis na seznam památek UNESCO.

"Při posledních jednáních jsem se dozvěděla, že penzijní fondy, které Ještěd vlastní, nemají zájem svůj majetek prodávat. Zájem fondů je se o majetek starat, což předvedly už letos v létě, kdy začaly opravy pláště budovy a příští rok mají pokračovat," řekla Vajnerová.

Prohlédněte si Ještěd: 

Oprava Ještědu nutná, přijdou na 400 milionů

Kraj chce ale dál hledat peníze na kompletní rekonstrukci unikátní stavby. Renovaci už Ještěd nutně potřebuje, náklady se odhadují na 400 milionů korun.

"V úvahu přicházejí evropské fondy, integrovaný operační program nebo norské fondy. Pokud by se peníze získat podařilo, jednali bychom s Radiokomunikacemi o pronájmu Ještědu," dodala Vajnerová.

Podle mluvčího ČRa Kamila Chalupy změna vlastníka přístup k Ještědu neovlivnila. Radikomunikace podle něj dlouhodobě jednají v zájmu záchrany této jedinečné památky.

"V současné době se ČRa snaží najít strategického dlouhodobého nájemce objektu, který by se zavázal k investicím do oprav," řekl Chalupa.

Firma podle něj hledá nájemce, který vrátí místu prestiž a přinese širší spektrum kvalitních služeb pro návštěvníky. Výběrové řízení vyhlásily Radiokomunikace už na počátku letošního roku a zatím podle Chalupy nebylo ukončeno.

Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace.

Základní kámen stavby byl slavnostně položen před 45 lety, v červenci 1966. Jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory.

Národní kulturní památka

České Radiokomunikace získaly budovu před 11 lety za 85 milionů korun, dalších zhruba 45 milionů od té doby investovaly do jeho oprav.

Stavba je od roku 2006 národní kulturní památkou, při opravách proto musejí vlastníci spolupracovat s památkáři. Liberecký kraj nechal zpracovat studii případné revitalizace budovy. Odborníci doporučili respektovat památkové hodnoty.

Ještěd se připravuje na výměnu antén:

Zpracovat by se měl technický průzkum a dokončit průzkum stavební a historický. Na přípravě projektu by se měli podle odborníků podílet žijící autoři, k nimž vedle architekta Karla Hubáčka patří i Otakar Binar, statici Zdeněk Patrman a Zdeněk Zachař nebo stavební projektant Václav Bůžek.

Studie doporučuje mimo jiné odstranit pozdější přístavbu takzvaného zimního vstupu a provizorní zasklení ochozu. Interiéry by se měly co nejvíce přiblížit původní podobě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy