Ještěd už není na prodej, vzkázal vlastník kraji

ČTK ČTK
2. 11. 2011 20:21
České radiokomunikace si chtějí horský hotel a vysílač nechat a zrekonstruovat
Ještědský vysílač
Ještědský vysílač | Foto: Michal Žák

Liberec - Jednání Libereckého kraje o koupi horského hotelu a vysílače Ještěd zřejmě skončila.

Nový vlastník Českých Radiokomunikací (ČRa), kterým je od minulého roku skupina fondů vedených australskou skupinou Macquarie, už nemá zájem budovu prodat, řekla hejtmanova náměstkyně Lidie Vajnerová (SOS).

Radiokomunikace Ještěd vlastní od roku 2000, Liberecký kraj začal o jeho odkoupení jednat před čtyřmi lety. Unikátní stavbu chtěl zrekonstruovat, usiluje o její zápis na seznam památek UNESCO.

"Při posledních jednáních jsem se dozvěděla, že penzijní fondy, které Ještěd vlastní, nemají zájem svůj majetek prodávat. Zájem fondů je se o majetek starat, což předvedly už letos v létě, kdy začaly opravy pláště budovy a příští rok mají pokračovat," řekla Vajnerová.

Prohlédněte si Ještěd: 

Oprava Ještědu nutná, přijdou na 400 milionů

Kraj chce ale dál hledat peníze na kompletní rekonstrukci unikátní stavby. Renovaci už Ještěd nutně potřebuje, náklady se odhadují na 400 milionů korun.

"V úvahu přicházejí evropské fondy, integrovaný operační program nebo norské fondy. Pokud by se peníze získat podařilo, jednali bychom s Radiokomunikacemi o pronájmu Ještědu," dodala Vajnerová.

Podle mluvčího ČRa Kamila Chalupy změna vlastníka přístup k Ještědu neovlivnila. Radikomunikace podle něj dlouhodobě jednají v zájmu záchrany této jedinečné památky.

"V současné době se ČRa snaží najít strategického dlouhodobého nájemce objektu, který by se zavázal k investicím do oprav," řekl Chalupa.

Firma podle něj hledá nájemce, který vrátí místu prestiž a přinese širší spektrum kvalitních služeb pro návštěvníky. Výběrové řízení vyhlásily Radiokomunikace už na počátku letošního roku a zatím podle Chalupy nebylo ukončeno.

Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace.

Základní kámen stavby byl slavnostně položen před 45 lety, v červenci 1966. Jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory.

Národní kulturní památka

České Radiokomunikace získaly budovu před 11 lety za 85 milionů korun, dalších zhruba 45 milionů od té doby investovaly do jeho oprav.

Stavba je od roku 2006 národní kulturní památkou, při opravách proto musejí vlastníci spolupracovat s památkáři. Liberecký kraj nechal zpracovat studii případné revitalizace budovy. Odborníci doporučili respektovat památkové hodnoty.

Ještěd se připravuje na výměnu antén:

Zpracovat by se měl technický průzkum a dokončit průzkum stavební a historický. Na přípravě projektu by se měli podle odborníků podílet žijící autoři, k nimž vedle architekta Karla Hubáčka patří i Otakar Binar, statici Zdeněk Patrman a Zdeněk Zachař nebo stavební projektant Václav Bůžek.

Studie doporučuje mimo jiné odstranit pozdější přístavbu takzvaného zimního vstupu a provizorní zasklení ochozu. Interiéry by se měly co nejvíce přiblížit původní podobě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy