reklama
 
 

Gang vydělával na nezdaněném textilu, škoda 43 milionů

21. 12. 2012 12:29
Nezdaněný textil v hodnotě 175 milionů korun přivážela skupina z Číny

Liberec - Liberečtí policisté odhalili skupinu, která do Česka podvodně dovážela textil z Číny. Nezdaněné zboží za 175 milionů korun končilo ve dvou pražských tržnicích.

V pátek o tom informovala vrchní komisařka v Liberci Marcela Havelková.

Škoda na daních je minimálně 43 milionů korun. Třem osobám z Libereckého kraje a Brna ve věku od 35 do 45 let hrozí za krácení daně pět až deset let vězení.

Oblečení a obuv do Česka putovalo přes nastrčené společnosti, které se měnily zhruba po půl roce.

"Firma měla za úkol dovézt zboží za co nejnižší cenu, to znamená jen za dopravu a clo," uvedla Havelková.

Když bylo zboží v Česku, firma ho papírově přefakturovala na další nastrčenou společnost do jiné země Evropské unie, zejména na Slovensko a Maďarsko. Díky tomu bylo zboží osvobozeno od DPH a neplatili ani daň z příjmů.

"Pokud finanční úřad začal nastrčenou společnost kontrolovat, převedli ji na bílé koně - osoby, které nebyly české národnosti a žily v zahraničí," dodala Havelková.

Policisté se případem zabývali na základě upozornění nizozemských celníků několik měsíců, za tu dobu gang do Česka dopravil na 800 kontejnerů, kdy každý vážil zhruba 20 tun. Zboží končilo v pražských asijských tržnicích SAPA a Tiskařská.

Kriminalisté u zadržených osob zajistili v hotovosti a na účtech asi 10 milionů korun, čtyři nemovitosti a auto.

Podle policistů se nedá vyloučit obvinění dalších osob. Policisté zatím nechtějí komentovat, zda česká větev je součástí nějaké větší celosvětově organizované skupiny.


 

autor: ČTK | 21. 12. 2012 12:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama