Jičín - Dva zástupci TOP 09 včetně místostarosty Tomáše Frýby rezignovali na funkce ve vedení města.
Rada sedmnáctitisícového města tak zůstala pětičlenná se třemi zástupci ČSSD a dvěma ODS.
Koalice ODS, ČSSD a TOP 09 se rozpadla na konci ledna poté, co TOP 09 vypověděla koaliční smlouvu. Radní z TOP 09 tehdy řekli, že svá místa opustí do zasedání zastupitelstva, které bude 29. února.
"S dalšími třemi subjekty jsme se spojili do sdružení Změna pro Jičín a snažíme se vytvořit novou funkční koalici. Bylo by schizofrenní zůstávat v radě s partnery, ke kterým už nemáme důvěru," řekl Frýba.
Ve Změně pro Jičín se spojily vedle TOP 09 ještě Volba pro město, Sdružení pro Jičín a Věci veřejné. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu má Změna pro Jičín dohromady devět hlasů.
ODS a ČSSD mají v zastupitelstvu celkem deset hlasů, zbývající dva hlasy má KSČM. ODS s ČSSD spolu minulý týden podepsaly dohodu, že budou dál vystupovat společně.
Podle starosty Martina Puše (ODS) se odchodem TOP 09 z rady nic zásadního neděje. "Rada je i v pěti schopná řídit město. Určitou dobu tak může město fungovat," řekl Puš.
Nevyloučil to, že diskuse o řešení situace se povede na středečním zastupitelstvu. Dosavadní jednání k vytvoření nové koalice nevedla.
Spoléhají na "rozumné zastupitele"
Podle místostarosty Josefa Dvořáka (ČSSD) vedení města spoléhá i na to, že jej při hlasováních na zastupitelstvu podpoří "rozumní zastupitelé", a to i ze Změny pro Jičín.
Puš také věří tomu, že například o rozpočtu či projektu vědeckotechnického parku se zastupitelé nebudou rozhodovat podle stranického hlasování.
Impulzem k rozpadu koalice bylo monitorování internetu v Technických službách. Instalaci monitorovacího zařízení provedl bez vědomí vedení města a Technických služeb informatik radnice Bob Šviha, který je také místopředsedou místní TOP 09.
ODS to pobouřilo a někteří její představitelé mluvili o špiclování. TOP 09 interpretaci ODS odmítla a koaliční smlouvu vypověděla. Vystoupení z koalice TOP 09 zdůvodnila i neshodami s ODS.