reklama
 
 

Malí studenti učí romské děti, dostali cenu od Kellnera

14. 9. 2012 8:07
Vyhlášeni vítězové 15. ročníku Ceny VIA BONA za individuální a firemní filantropii

Praha/Broumov - Premiérovou Cenu za školní dobročinnost, podporovanou fondem miliardáře Petra Kellnera, získali studenti broumovského gymnázia z východních Čech, kteří ve volném čase pomáhají romským dětem.

Úspěch malých studentů z Broumova byl jedním z vrcholů letošních cen VIA BONA, které již patnáct let pořádá Nadace VIA, poslední roky společně s Nadací The Kellner Family Foundation (KFF) a již tradičně ve spolupráci s Velvyslanectvím USA.

O vítězství se podělilo hned 20 žáků, kteří svůj volný čas věnovali romským a dalším dětem ze sociálně vyloučených rodin v broumovském výběžku.

"Často je to poprvé, kdy se o děti někdo zajímá, mohou o sobě někomu vyprávět, svěřovat se. Zůstává v nich úplně nový zážitek. Jeden prvňáček dokonce navrhoval, že by rád propadl, aby za ním jistá slečna z tercie mohla dál docházet," řekla učitelka Šárka Rambousková z Gymnázia Broumov, která stála u zrodu celého počinu.

"Vítězný projekt v sobě kombinuje dobročinnost, vzdělávání a podporu minoritním skupinám. Je to projekt odvážný a nevšední", dodal Jan Leiner z KFF, která iniciovala tuto novou školní kategorii.

Další ocenění pro rok 2012:

Cena novinářů pro individuálního dárce: Jana Bečvářová

Již několik let podporuje občanské sdružení Středisko náhradní rodinné péče, které pomáhá ohroženým dětem žijícím mimo vlastní rodinu. Lékárnice z pražského IKEM vtáhla do projektu i řadu svých kolegů (cenu uděluje porota třinácti novinářů z předních českých médií).

Cena za osobní zaujetí – Srdcař roku: Ondřej Horecký

Po vystudování vysoké školy odjel do zahraničí pečovat o ochrnuté lidi, vydělané peníze použil na péči o sirotky v Tanzanii. V roce 2006 založil občanské sdružení Bez mámy, které pomáhá v Tanzanii hledat adoptivní rodiče a navazuje spolupráci mezi africkými a českými školami.

Cena za otevírání nových cest: Adastra

Firma Adastra se pustila do tématu, kterému se firemní dárci někdy vyhýbají. V roce 2011 se stala partnerem kampaně "Nebojme se zbytečně" občanského sdružení Cesta domů, které se zabývá pomocí umírajícím a jejich rodinám.

Cena pro malou a střední firmu: Mibcon

Dlouhodobě podporuje Nadační fond Klíček, který pomáhá hospitalizovaným, vážně a nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým.

Cena pro velkou firmu za strategické dárcovství: KMPG Česká republika

Od roku 2004 významně, strategicky a dlouhodobě pomáhá ekologickému sdružení Tereza. Nejen finančně či dobrovolnictvím, KPMG poskytuje i další podporu, jako je právní poradenství, tisk materiálů nebo překlady.

Cena pro velkou firmu za podporu konkrétního projektu: OKD

Od roku 2011 se angažuje v oblasti podpory pracovní integrace hendikepovaných lidí. V roce 2011 získalo podporu v celkové výši 9 milionů korun více než 30 chráněných dílen a dalších neziskových organizací. Navíc spustila prodejní portál www.pracepostizenych.cz

autor: Domácí | 14. 9. 2012 8:07

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Královéhradecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama