Heger odvolal šéfa Janských Lázní. Nesplnil očekávání

ČTK ČTK
20. 5. 2013 14:56
Jako krizový manažer státní léčebné lázně od června povede Josef Šimurda

Janské Lázně (Trutnovsko) - Ministerstvo zdravotnictví v pondělí odvolalo ředitele Janských Lázní Romana Koudeleho.

Jako krizový manažer státní léčebné lázně od června povede Josef Šimurda. Sdělila to mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Odvolání ředitele ministerstvo zdůvodnilo soustavným zhoršováním ekonomické situace lázní. Navíc uvedlo, že si nepřeje uzavřít dětskou léčebnu Vesna, jak plánoval Koudele.

Lázně mají ekonomické problémy. Koudele nedávno oznámil propuštění až 80 zaměstnanců a uzavření známé dětské léčebny Vesna. Proti uzavření Vesny vznikla petice, kterou podepsalo zhruba 20 000 lidí.

Koudele, který lázně vedl od prosince roku 1990, si není vědom žádného pochybení a z lázní podle svého vyjádření odchází s čistým svědomím.

"Na vzniklou krizovou situaci jsem dostatečně dlouho dopředu upozorňoval ministerstvo zdravotnictví. Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, aby Janské Lázně fungovaly a mohly léčit dospělé i dětské pacienty," řekl Koudele.

Za problémy lázní je podle něj úbytek pacientů po vydání nového indikačního seznamu.

Zástupkyně petičního výboru Hana Pánková označila odvolání ředitele za překvapivé. Koudele podle ní dělal maximum pro to, aby lázně zůstaly zachovány.

"Poslední zprávy jsme měli takové, že změny, včetně možného uzavření Vesny, se přesouvají ze září na konec roku a dál se uvidí podle vývoje," řekla. Převod části lůžek na rehabilitační podle ní situaci nevyřeší.

"Klíčová není změna vedení, ale indikačních seznamů. Bez jejich změny nelze lázně zachovat," řekla Pánková, jejíž dvě děti jsou klienty lázní. Dodala, že například pro léčbu dětské mozkové obrny nabízejí Janské Lázně nejkvalitnější péči v Česku.

Patřičná opatření přijata nebyla

Koudele podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) nesplnil očekávání do něj vkládaná.

"Nikdo nezpochybňuje fakt, že se české lázeňství nachází ve složité situaci a musí se vypořádávat s vývojem medicíny, novými léčebnými postupy i horší ekonomickou situací. Na druhou stranu tento stav byl zcela očekávatelný a řada lázeňských zařízení se mu také přizpůsobuje. V Janských Lázních ale patřičná opatření přijata nebyla," uvedl Heger.

Ministerstvo konstatovalo, že obsazenost Janských Lázní se snižuje postupně již několik let a bylo zřejmé, že bez manažerského zásahu se nedá čekat změna trendu. Za možné kroky ke stabilizaci lázní označilo rozšíření služeb o rehabilitační péči.

"Přestože k poklesu počtu lůžek dochází již několik let a nový indikační seznam nabyl platnosti už 1. října 2012, nezajistil dosavadní ředitel včas uzavření smluv na léčebnou rehabilitační péči s žádnou pojišťovnou," uvedla Plívová.

Neměly zajištěnou potřebnou propagaci

Podle náměstka ministra Marka Ženíška lázně také neměly zajištěnou potřebnou propagaci k podpoření návštěvnosti samoplátci a rekreanty.

"K uklidnění současné vyhrocené situace v Janských Lázních pan ředitel bohužel nijak aktivně nepřispěl, šíření zprávy o rušení dětské léčebny přitom působilo paniku mezi pacienty a jejich rodiči," uvedl Ženíšek.

Šimurda, který nyní vede ekonomický úsek Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, do vedení Janských Lázní nastoupí k 3. červnu. V minulosti Šimurda vedl například nemocnice v Náchodě a v Pardubicích.

Podle ministerstva by měl Šimurda v lázních provést "optimalizaci lůžkových míst při zachování vysoké úrovně poskytované zdravotní péče". Měl by také rozšířit zdroje financování a získat zpět důvěru pacientů, jejich rodičů i budoucích návštěvníků.

Po stabilizaci situace hodlá ministerstvo do půl roku vyhlásit výběrové řízení na ředitele lázní.

Nabídku chce rozšířit o rehabilitační péči

Šimurda označil situaci v lázních za komplikovanou. Nabídku lázní hodlá rozšířit právě o rehabilitační péči. "V první řadě udělám maximum možného, aby péče o dětské pacienty zůstala v léčebně Vesna zachována," řekl.

Janské Lázně mají 800 lůžek a asi 400 zaměstnanců. Koudele chystanou redukci zaměstnanců a lůžek zdůvodňoval propadem tržeb kvůli poklesu pacientů.

Vážné potíže lázně mají od loňského října, kdy začal platit takzvaný indikační seznam, který určuje například to, do kterých lázní může pacient jet a na jak dlouhou dobu.

Zatímco v lednu 2011 a 2012 měly lázně měsíční tržby přes šest milionů korun, letos to bylo necelých 2,5 milionu korun. Podnik proto podle nedávného vyjádření ředitele Koudele zastavil investice a využil rezervu 60 milionů korun.

Proti záměru uzavřít Vesnu vznikla petice. Její autoři tvrdí, že Vesna je jedna z nejlepších dětských léčeben pro handicapované děti. Tvůrci petice kritizují i plán na přestěhování péče o děti do jiného objektu.

 

Právě se děje

Další zprávy