Rotava vykupuje byty, které jsou kvůli dluhům v dražbě

ČTK ČTK
5. 4. 2013 15:04
Chce tím pomoci společenstvím vlastníků, ale také zabránit prodeji bytů spekulantům
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Rotava (Sokolovsko) - Město Rotava začalo s vykupováním bytů, které se dostaly kvůli neplacení dluhů do dražby.

Chce tím pomoci společenstvím vlastníků, ale také zabránit prodeji bytů spekulantům, kteří by do nich nastěhovali rizikové nájemníky. Problémy s dlužníky totiž ve městě narůstají, řekla starostka Rotavy Iva Kalátová (nez).

Jen na posledním jednání zastupitelstva byly schváleny nákupy dvou bytů z dražeb. Jde přitom o byty, které před lety město samo prodalo nájemníkům. Teď některé od neplatičů vykupuje zpět.

"Pro společenství vlastníků je to velký problém. Pokud někdo přestane platit, dluh rychle narůstá a hrozí celému domu třeba odpojení od vody. Společenství většinou nemají takové rezervy, aby se s podobnou situací vypořádala, navíc dražba bytu trvá měsíce," popsala Kalátová.

V případě soudní exekuce přitom exekutor často stanoví cenu bytu v dražbě zprvu tak vysoko, že je neprodejný.

V Rotavě se v posledních letech prodává například byt o ploše 58 metrů čtverečných jen za 80 000 korun. Do dražby často jde ale s vyvolávací cenou okolo 200 000 korun.

Vykupováním bytů zpět do majetku města radnice řeší i to, že realitní kanceláře byty skupují a pronajímají je lidem, kteří pak dělají v domě problémy.

"Pokud byt odkoupíme, spolupracujeme se společenstvím ohledně toho, komu ho pronajmeme. Buď mají sami nějaký tip na někoho spolehlivého nebo někoho navrhneme my," dodala Kalátová.

Rotava se v posledních letech potýká s vážnými sociálními problémy. Po krachu nebo výrazném omezení výroby někdejších hlavních zaměstnavatelů v okolí ve městě narostla nezaměstnanost do Rotavy se přistěhovalo hodně nepřizpůsobivých obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy