Oprava prvního domu v Kyselce dostala od úřadů zelenou

ČTK ČTK
16. 10. 2012 12:10
Karlovarské minerální vody dostaly povolení na rekonstrukci domu Stallburg
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny.
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny. | Foto: Ludvík Hradilek

Kyselka (Karlovarsko) - V Kyselce může začít oprava prvního zchátralého historického objektu, domu Stallburg.

Firma Karlovarské minerální vody (KMV), která je jeho vlastníkem, dostala od stavebního úřadu povolení na rekonstrukci a dostavbu objektu.

Stallburg je první budovou, pro kterou KMV získaly veškerá souhlasná stanoviska nezbytná k zahájení oprav. Vznikne v něm osm bytů a bude zachován jeho autentický vzhled. Informoval o tom mediální zástupce KMV Michal Donath.

Dům Stallburg je prvním ze dvou objektů ve vlastnictví firmy KMV, na jejichž opravu uvolnila 60 milionů korun. Druhým objektem je pavilon Löschner, objekt někdejší plnírny lahví Heinricha Mattoniho.

"Oceňujeme, že se nám ve spolupráci s orgány státní a místní správy podařilo dosáhnout shody na celkové rekonstrukci domu Stallburg. Veškeré stanovené podmínky dodržíme. Nyní probíhá výběrové řízení na dodavatelskou firmu," uvedl Donath.

Součástí akce má být i zabezpečení svahu za domem proti sesuvu.

Investice za 200 milionů

Další na řadě v seznamu oprav je právě pavilon Löschner, kde bude Mattoniho muzeum. V tomto případě KMV podaly žádost o stavební povolení na jeho opravu. Když bude včas vyřízena, mohly by práce začít ještě před zimou.

Bývalý hotel Praha v Radošově společnost zabezpečí podle požadavku památkářů. KMV odhadují celkové investice do svého majetku v Kyselce zhruba na 200 milionů korun.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

V obci Kyselka vlastní KMV šest památkově chráněných objektů. Areál lázní Kyselka jim podle Donatha nikdy nepatřil a nepatří.

Obnova historických objektů v Kyselce má být i cílem nové obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. V její správní radě zasednou například generální ředitel KMV Alessandro Pasquale a pravnuk zakladatele proslulé stáčírny a lázní Rudolf Mattoni.

Zakládajícím členem společnosti bude také obec Kyselka. Do projektu se zapojí také Vladimír Lažanský, majitel zámku v Chyši, který se zasloužil o jeho rekonstrukci a s obnovou zchátralých památek má spoustu zkušeností.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy