Oprava prvního domu v Kyselce dostala od úřadů zelenou

ČTK ČTK
16. 10. 2012 12:10
Karlovarské minerální vody dostaly povolení na rekonstrukci domu Stallburg
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny.
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny. | Foto: Ludvík Hradilek

Kyselka (Karlovarsko) - V Kyselce může začít oprava prvního zchátralého historického objektu, domu Stallburg.

Firma Karlovarské minerální vody (KMV), která je jeho vlastníkem, dostala od stavebního úřadu povolení na rekonstrukci a dostavbu objektu.

Stallburg je první budovou, pro kterou KMV získaly veškerá souhlasná stanoviska nezbytná k zahájení oprav. Vznikne v něm osm bytů a bude zachován jeho autentický vzhled. Informoval o tom mediální zástupce KMV Michal Donath.

Dům Stallburg je prvním ze dvou objektů ve vlastnictví firmy KMV, na jejichž opravu uvolnila 60 milionů korun. Druhým objektem je pavilon Löschner, objekt někdejší plnírny lahví Heinricha Mattoniho.

"Oceňujeme, že se nám ve spolupráci s orgány státní a místní správy podařilo dosáhnout shody na celkové rekonstrukci domu Stallburg. Veškeré stanovené podmínky dodržíme. Nyní probíhá výběrové řízení na dodavatelskou firmu," uvedl Donath.

Součástí akce má být i zabezpečení svahu za domem proti sesuvu.

Investice za 200 milionů

Další na řadě v seznamu oprav je právě pavilon Löschner, kde bude Mattoniho muzeum. V tomto případě KMV podaly žádost o stavební povolení na jeho opravu. Když bude včas vyřízena, mohly by práce začít ještě před zimou.

Bývalý hotel Praha v Radošově společnost zabezpečí podle požadavku památkářů. KMV odhadují celkové investice do svého majetku v Kyselce zhruba na 200 milionů korun.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

V obci Kyselka vlastní KMV šest památkově chráněných objektů. Areál lázní Kyselka jim podle Donatha nikdy nepatřil a nepatří.

Obnova historických objektů v Kyselce má být i cílem nové obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. V její správní radě zasednou například generální ředitel KMV Alessandro Pasquale a pravnuk zakladatele proslulé stáčírny a lázní Rudolf Mattoni.

Zakládajícím členem společnosti bude také obec Kyselka. Do projektu se zapojí také Vladimír Lažanský, majitel zámku v Chyši, který se zasloužil o jeho rekonstrukci a s obnovou zchátralých památek má spoustu zkušeností.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy