Kraj vrátí zámek ve Velichově potomkovi rodu Černínů

ČTK ČTK
6. 3. 2012 18:02
Zámeček je delší čas opuštěný. Několik nemovitostí má vrátit Černínovi i obec Velichov
Karlovarský krajský úřad
Karlovarský krajský úřad | Foto: Krajský portál

Karlovy Vary - Karlovarský kraj vrátí zámeček ve Velichově a některé pozemky Karlu Eugenu Černínovi, který je potomkem šlechtického rodu Černínů.

V řízení, které se táhlo několik let kvůli vyřizování pozůstalosti po žadateli o majetek Rudolfu Černínovi, rozhodl soud vloni.

Pro kraj předání zámečku není problém, protože je delší čas opuštěný, oznámil radní kraje Jaroslav Borka (KSČM). Několik nemovitostí má vrátit Černínovi i obec Velichov.

Zámeček kdysi sloužil jako dětský domov, kvůli špatnému technickém stavu ho ovšem děti opustily a přestěhovaly se do Ostrova.

Kraj už kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům pro objekt nové využití nehledal. Pronajal ho soukromníkovi, který se staral o základní údržbu.

Podle Borky původně žádal o zámeček Rudolf Černín v roce 1996. O osm let později zemřel a při následném jednání o pozůstalosti přešel restituční nárok na jeho potomka, což posléze potvrdily i rakouské a české úřady.

Petr Haluza, právní zástupce Karla Eugena Černína, se obrátil se žádostí o vydání zámečku a pozemků na kraj loni na podzim.

Není důvod, proč nemovitosti nevydat

Součástí nároku jsou kromě zámečku také dvě menší stavby v jeho sousedství a celkem sedm pozemků, řekl Borka.

Podotkl, že pro vydání nemovitostí už byly v podstatě splněny všechny zákonné podmínky, a není tedy důvod, proč je nevydat nebo nárok zpochybňovat. "Některé nemovitosti bude Černínovi vracet v tomto restitučním případu i obec Velichov," konstatoval Borka.

U Velichova půjde o čtyři desítky parcel, hospodu a hasičárnu, řekla starostka Markéta Moravcová. Pro obec je to na jedné straně nepříjemné, na straně druhé má ale nyní s kým jednat.

"Kdykoliv jsme se předtím z nějakého důvodu dotkli nevyjasněných pozemků, byl problém. Teď už víme, že v případě stavby kanalizace musíme oslovit vlastníka, kterým je Černín. On nám v roce 2008 řekl, že pokud nemovitosti získá, nebude složité obci pronajmout hospodu a hasičárnu za symbolickou cenu," dodala Moravcová.

Nárok přešel na potomka

Právník Haluza podotkl, že ve Velichově přišla o majetek podle Benešových dekretů Josefína Černínová Schwarzenberková a zároveň ztratila československé státní občanství.

Protože nespolupracovala za války s Němci, požádala o jeho vrácení, ale v roce 1948 bylo řízení zastaveno. Obnoveno bylo, a to nejen v jejím případě, po roce 1990 a občanství znovu získala. Tudíž se na ní nevztahovaly Benešovy dekrety.

Rudolf Černín proto mohl o majetek požádat v restituci a nárok přešel i na jeho potomka.

 

Právě se děje

před 3 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy