Kraj vrátí zámek ve Velichově potomkovi rodu Černínů

ČTK ČTK
6. 3. 2012 18:02
Zámeček je delší čas opuštěný. Několik nemovitostí má vrátit Černínovi i obec Velichov
Karlovarský krajský úřad
Karlovarský krajský úřad | Foto: Krajský portál

Karlovy Vary - Karlovarský kraj vrátí zámeček ve Velichově a některé pozemky Karlu Eugenu Černínovi, který je potomkem šlechtického rodu Černínů.

V řízení, které se táhlo několik let kvůli vyřizování pozůstalosti po žadateli o majetek Rudolfu Černínovi, rozhodl soud vloni.

Pro kraj předání zámečku není problém, protože je delší čas opuštěný, oznámil radní kraje Jaroslav Borka (KSČM). Několik nemovitostí má vrátit Černínovi i obec Velichov.

Zámeček kdysi sloužil jako dětský domov, kvůli špatnému technickém stavu ho ovšem děti opustily a přestěhovaly se do Ostrova.

Kraj už kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům pro objekt nové využití nehledal. Pronajal ho soukromníkovi, který se staral o základní údržbu.

Podle Borky původně žádal o zámeček Rudolf Černín v roce 1996. O osm let později zemřel a při následném jednání o pozůstalosti přešel restituční nárok na jeho potomka, což posléze potvrdily i rakouské a české úřady.

Petr Haluza, právní zástupce Karla Eugena Černína, se obrátil se žádostí o vydání zámečku a pozemků na kraj loni na podzim.

Není důvod, proč nemovitosti nevydat

Součástí nároku jsou kromě zámečku také dvě menší stavby v jeho sousedství a celkem sedm pozemků, řekl Borka.

Podotkl, že pro vydání nemovitostí už byly v podstatě splněny všechny zákonné podmínky, a není tedy důvod, proč je nevydat nebo nárok zpochybňovat. "Některé nemovitosti bude Černínovi vracet v tomto restitučním případu i obec Velichov," konstatoval Borka.

U Velichova půjde o čtyři desítky parcel, hospodu a hasičárnu, řekla starostka Markéta Moravcová. Pro obec je to na jedné straně nepříjemné, na straně druhé má ale nyní s kým jednat.

"Kdykoliv jsme se předtím z nějakého důvodu dotkli nevyjasněných pozemků, byl problém. Teď už víme, že v případě stavby kanalizace musíme oslovit vlastníka, kterým je Černín. On nám v roce 2008 řekl, že pokud nemovitosti získá, nebude složité obci pronajmout hospodu a hasičárnu za symbolickou cenu," dodala Moravcová.

Nárok přešel na potomka

Právník Haluza podotkl, že ve Velichově přišla o majetek podle Benešových dekretů Josefína Černínová Schwarzenberková a zároveň ztratila československé státní občanství.

Protože nespolupracovala za války s Němci, požádala o jeho vrácení, ale v roce 1948 bylo řízení zastaveno. Obnoveno bylo, a to nejen v jejím případě, po roce 1990 a občanství znovu získala. Tudíž se na ní nevztahovaly Benešovy dekrety.

Rudolf Černín proto mohl o majetek požádat v restituci a nárok přešel i na jeho potomka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy