Krach jednání ve Varech, primátor hrozí rezignací

ČTK ČTK
12. 12. 2011 19:08
Členka ODS pomáhá dostat tuto stranu z připravované koalice, ODS mluví o zradě
Když koalice nevznikne do 17. ledna, rezignuji, hrozí primátor Petr Kulhánek.
Když koalice nevznikne do 17. ledna, rezignuji, hrozí primátor Petr Kulhánek. | Foto: MMKV

Karlovy Vary - Měsíc trvající jednání o nové karlovarské koalici zkrachovala. Část zastupitelů vycítila šanci vytvořit vládnoucí seskupení bez ODS. Pomoci jim k tomu má i vzbouřenkyně z ODS, Radka Patáková.

Když se zdálo, že před úterním zastupitelstvem vznikne dohoda mezi TOP 09, nezávislými zvolenými za Alternativu, KOA a ODS, opustili tento model tři zástupci Alternativy. Bez nich ale nemá koalice nezbytných 20 hlasů v osmatřicetičlenném zastupitelstvu.  Jednání zablokovala i zastupitelka ODS Radka Patáková, která přislíbila podporu jinému subjektu, jenž se pokouší nyní sestavit koalici bez ODS.

Primátor Petr Kulhánek (KOA) v pondělí pohrozil, že pokud ale nevznikne koalice do 17. ledna, funkci opustí.

Ještě před pondělním koaličním jednáním zavrhli model koalice tvořený pěti subjekty tři zástupci hnutí O co jim jde?! s tím, že nemohou spolupracovat s ODS. Zbývajícím čtyřem subjektů ale stále zůstávalo 22 hlasů. Po změně názoru tří nezávislých za Alternativu se ovšem snížil počet hlasů případné koalice KOA, TOP 09 a ODS pouze na 19.

Primátor: Jejich jednání nechápu

"Jejich jednání je pro mě nepochopitelné, byli jsme domluveni a oni náhle změnili názor. Vyčerpal jsem všechny možnosti, jak situaci řešit," uvedl Kulhánek.

Odpadlíci od málem vytvořené koalice K25 se spojili v osmičlenný blok, jenž pojmenovali Karlovarský zastupitelský klub a nyní hodlají nabídnout podporu klubům KOA a TOP 09, jež mají v zastupitelstvu společně 12 mandátů. Opět by vznikla koalice K20, která řídila město po volbách.

Ta v listopadu ztratila šanci prosazovat návrhy po ztrátě jediného hlasu, když se proti ní vymezil Jiří Kotek (Alternativa). Jeho hlas by v tomto bloku ovšem nahradila právě Patáková, jejíž počínání považuje klub ODS za zradu.

Primátorův náměstek Jaroslav Růžička (nez. za Alternativu), který původně dohodu s ODS podporoval, uvedl, že stále tvrdil, že nejlepším řešení by bylo zachování koalice K20. Jednání s ODS bral údajně jako nepříliš ideální variantu řešení.

"Když se nyní naskytla šance sestavit koalici K20 bez ODS, přistoupil jsem na tuto variantu. S Kotkem v ní ale už nepočítáme. Nahrazuje ho podpora Radky Patákové. Pokud jde o možnou rezignaci primátora, určitě bych si ji nepřál a rozmlouvám mu to," uvedl Růžička.

ODS: Zrada, zájmy podnikatelských kruhů

Předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček oznámil, že o svém kroku už zastupitelka Patáková klub ODS informovala. Její počínání má jednoznačně zablokovat jednání o koalici KOA, ODS, TOP 09 a nezávislých za Alternativu, konstatoval Vaněček.

"Vidíme za tím zájmy určitých podnikatelských kruhů s cílem ovlivnit karlovarskou politickou scénu. Nejde přitom jen o poškození ODS v koaličním vyjednávání," podotkl Vaněček.

V úvodu koaličních jednání uvedl primátor, že si přeje, aby skončila do 13. prosince kvůli tomu, že v tento den má zastupitelstvo projednat a schválit rozpočet města na příští rok. Nyní je ale situace nepřehledná a v podstatě neexistuje jediný subjekt, který by disponoval nadpoloviční většinou hlasů. "I přes tuto situaci zaznělo z jednotlivých politických klubů, že by měl rozpočet projít a bude se pro něj hlasovat," dodal Kulhánek.

V osmatřicetičlenném zastupitelstvu má KOA osm mandátů, ČSSD i ODS po sedmi, Alternativa pět, TOP 09 čtyři, KSČM čtyři mandáty a hnutí O co jim jde?! tři mandáty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy