Krach jednání ve Varech, primátor hrozí rezignací

ČTK ČTK
12. 12. 2011 19:08
Členka ODS pomáhá dostat tuto stranu z připravované koalice, ODS mluví o zradě
Když koalice nevznikne do 17. ledna, rezignuji, hrozí primátor Petr Kulhánek.
Když koalice nevznikne do 17. ledna, rezignuji, hrozí primátor Petr Kulhánek. | Foto: MMKV

Karlovy Vary - Měsíc trvající jednání o nové karlovarské koalici zkrachovala. Část zastupitelů vycítila šanci vytvořit vládnoucí seskupení bez ODS. Pomoci jim k tomu má i vzbouřenkyně z ODS, Radka Patáková.

Když se zdálo, že před úterním zastupitelstvem vznikne dohoda mezi TOP 09, nezávislými zvolenými za Alternativu, KOA a ODS, opustili tento model tři zástupci Alternativy. Bez nich ale nemá koalice nezbytných 20 hlasů v osmatřicetičlenném zastupitelstvu.  Jednání zablokovala i zastupitelka ODS Radka Patáková, která přislíbila podporu jinému subjektu, jenž se pokouší nyní sestavit koalici bez ODS.

Primátor Petr Kulhánek (KOA) v pondělí pohrozil, že pokud ale nevznikne koalice do 17. ledna, funkci opustí.

Ještě před pondělním koaličním jednáním zavrhli model koalice tvořený pěti subjekty tři zástupci hnutí O co jim jde?! s tím, že nemohou spolupracovat s ODS. Zbývajícím čtyřem subjektů ale stále zůstávalo 22 hlasů. Po změně názoru tří nezávislých za Alternativu se ovšem snížil počet hlasů případné koalice KOA, TOP 09 a ODS pouze na 19.

Primátor: Jejich jednání nechápu

"Jejich jednání je pro mě nepochopitelné, byli jsme domluveni a oni náhle změnili názor. Vyčerpal jsem všechny možnosti, jak situaci řešit," uvedl Kulhánek.

Odpadlíci od málem vytvořené koalice K25 se spojili v osmičlenný blok, jenž pojmenovali Karlovarský zastupitelský klub a nyní hodlají nabídnout podporu klubům KOA a TOP 09, jež mají v zastupitelstvu společně 12 mandátů. Opět by vznikla koalice K20, která řídila město po volbách.

Ta v listopadu ztratila šanci prosazovat návrhy po ztrátě jediného hlasu, když se proti ní vymezil Jiří Kotek (Alternativa). Jeho hlas by v tomto bloku ovšem nahradila právě Patáková, jejíž počínání považuje klub ODS za zradu.

Primátorův náměstek Jaroslav Růžička (nez. za Alternativu), který původně dohodu s ODS podporoval, uvedl, že stále tvrdil, že nejlepším řešení by bylo zachování koalice K20. Jednání s ODS bral údajně jako nepříliš ideální variantu řešení.

"Když se nyní naskytla šance sestavit koalici K20 bez ODS, přistoupil jsem na tuto variantu. S Kotkem v ní ale už nepočítáme. Nahrazuje ho podpora Radky Patákové. Pokud jde o možnou rezignaci primátora, určitě bych si ji nepřál a rozmlouvám mu to," uvedl Růžička.

ODS: Zrada, zájmy podnikatelských kruhů

Předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček oznámil, že o svém kroku už zastupitelka Patáková klub ODS informovala. Její počínání má jednoznačně zablokovat jednání o koalici KOA, ODS, TOP 09 a nezávislých za Alternativu, konstatoval Vaněček.

"Vidíme za tím zájmy určitých podnikatelských kruhů s cílem ovlivnit karlovarskou politickou scénu. Nejde přitom jen o poškození ODS v koaličním vyjednávání," podotkl Vaněček.

V úvodu koaličních jednání uvedl primátor, že si přeje, aby skončila do 13. prosince kvůli tomu, že v tento den má zastupitelstvo projednat a schválit rozpočet města na příští rok. Nyní je ale situace nepřehledná a v podstatě neexistuje jediný subjekt, který by disponoval nadpoloviční většinou hlasů. "I přes tuto situaci zaznělo z jednotlivých politických klubů, že by měl rozpočet projít a bude se pro něj hlasovat," dodal Kulhánek.

V osmatřicetičlenném zastupitelstvu má KOA osm mandátů, ČSSD i ODS po sedmi, Alternativa pět, TOP 09 čtyři, KSČM čtyři mandáty a hnutí O co jim jde?! tři mandáty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy