Do dražby jde pochodeň z berlínské olympiády

ČTK ČTK
8. 9. 2010 6:02
Exekutor ji zabavil dlužníkovi, jenž neplatil alimenty
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Karlovy Vary - Karlovarský okresní soud bude dražit olympijskou pochodeň z XI. letní olympiády v Berlíně v roce 1936. Exekutor ji zabavil dlužníkovi, jenž neplatil alimenty, řekl deníku Právo a televizi Nova mluvčí karlovarského soudu Tomáš Mahr.

Muž podle něj nehradil soudem stanovené výživné na nezletilou dceru a také odvody okresní správě sociálního zabezpečení. Pochodeň prý zdědil po pratetě, která měla za manžela doktora Martana, jenž byl lékař tehdejší československé výpravy a z olympiády ji přivezl.

Olympijskou pochodeň nalezl soudní vykonavatel při exekuci. Z alpaky ji vyrobily Kruppovy závody v Essenu. Bylo jich prý vyrobeno zhruba tisíc. "Pochodeň zkoumal znalec z oboru ekonomika se specializací na drahé kovy a kameny. Ten potvrdil její pravost a stanovil její cenu na 15.000 korun," uvedl Mahr.

"Soudu jsem dal pochodeň dobrovolně, protože jsem chtěl touto cestou uhradit dlužné alimenty. Nikdy bych ji neprodával, ale nechci holce nic dlužit," vysvětlil dlužník Právu.

Podle Mahra je pochodeň nejkurióznější předmět, který kdy byl na zdejším soudu dražen. "Vyvolávací cena je 5000 korun, což je třetina ceny odhadní," řekl Mahr. Dosavadní majitel ale tvrdí, že cena je mnohonásobně vyšší. Podle něj je olympijská pochodeň unikát. "Je na ní vyryto po obvodu poděkování všem běžcům, kteří olympijský oheň donesli do Berlína.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy