Cheb chce kvůli stopnutým dotacím úvěr na 145 milionů

ČTK ČTK
20. 5. 2013 14:47
Chce jím překlenout období, než bude jasné, jestli se rozběhne ROP Severozápad
Radnice v Chebu.
Radnice v Chebu. | Foto: foto.mapy.cz

Cheb - Město Cheb vypíše výběrové řízení na další úvěr ve výši 145 milionů korun.

Chce jím překlenout období, než bude jasné, jestli se rozběhne Regionální operační program (ROP) Severozápad. Z něj chtělo město financovat už téměř dokončenou revitalizaci levého břehu Ohře.

Úvěr na předfinancování stavby ale musí splatit do konce listopadu, řekl starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD). Záměr už schválili i zastupitelé. První úvěr si město vzalo loni.

Když si před rokem bralo město úvěr na předfinancování stavby za více než 170 milionů korun, věřilo, že většinu peněz dostane z dotace zpět.

Protože byl program v době začátku stavby už pozastaven, vedení města v srpnu loňského roku požádalo zastupitele, aby potvrdili, že do projektu město půjde i s rizikem, že dotace nakonec přijít nemusí.

"Výběrové řízení na poskytnutí úvěru, kterým bychom zaplatili úvěr z loňska, je jen pojistkou. Pořád doufáme, že se ROP znovu rozběhne a žadatelům peníze pošle. Úvěr by měl být jen na dobu jednoho roku. Pokud do té doby dotaci nedostaneme, budeme si muset vzít už dlouhodobý úvěr asi na deset let a 145 milionů korun postupně splácet," uvedl Vanoušek.

Podle místostarosty Tomáše Lindy (ODS) byl projekt turistického využití levého břehu Ohře i přes svá rizika pro město přínosem. Podařilo se změnit zanedbanou část města v upravený areál s několika sportovišti.

Areál by měl být pro veřejnost otevřen na počátku června. Pokud by se podařilo znovu spustit financování z ROP Severozápad, mohl by Cheb peníze dostat v září nebo říjnu. Nový úvěr by tak vůbec město nemuselo začít čerpat.

 

Právě se děje

Další zprávy