Žijí v cizině, doma platí prázdné popelnice. Absurdní

Kateřina Šmídová
24. 1. 2012 21:00
Uhradit nesmyslný poplatek donutila rodinu z Hodonína městská vyhláška
Za odvoz odpadu můžete platit, i když žádný odpad neprodukujete.
Za odvoz odpadu můžete platit, i když žádný odpad neprodukujete. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hodonín - Jak absurdní jsou některé úřední dokumenty, dokazuje vyhláška o poplatku za svoz odpadu, která v loňském roce platila v Hodoníně.

Roman Krmíček v roce 2007 odcestoval se synem za manželkou do Velké Británie. Během roku mu byla doručena složenka na zaplacení svozu odpadu, neváhal a úřad kontaktoval s tím, že s rodinou nepřetržitě pobývá v zahraničí. Poplatek mu byl odpuštěn.

Tím však patálie dotyčného s městským úřadem neskončily. Vše se změnilo s příchodem nové vyhlášky.

Bydliště na městském úřadě

V červnu v roce 2011 mu od úřednice z Odboru ekonomiky a financí Městského úřadu v Hodoníně (MěÚ) přišel e-mail s informací, že k 1. lednu 2011 vstoupila v platnost vyhláška č. 6/2010.

"Oznámila mi, že musím zaplatit svoz odpadu bez ohledu na to, jestli odpad produkuji, nebo ne, a že poplatek je vybírán na základě trvalého pobytu na Městském úřadu Hodonín," sdělil Aktuálně.cz Krmíček.

Proč rodina byla zaevidována na MěÚ, se vysvětlilo záhy. Pan Krmíček opět napsal na úřad, že všichni členové domácnosti mají trvalý pobyt ve Velké Británii, což může doložit.

Navíc v roce 2008 prodal v Hodoníně svůj byt a pracovnice z odboru evidence obyvatel ho ubezpečila, že do třech měsíců bude jeho rodině trvalý pobyt zrušen. Tím považoval celou věc za vyřízenou.

Odhlášení z trvalého bydliště sice bylo provedeno, ale manželé se zapomněli odhlásit z evidence obyvatel. Protože v ČR musí být každý občan evidován na určité adrese, zůstalo jim trvalé bydliště na MěÚ. 

Tím vznikla i povinnost uhradit zmíněný poplatek. Ten ještě narostl, protože ve Velké Británii se manželům narodila dvojčata. Ačkoliv nikdy nebyla v Česku, automaticky získala stejné trvalé bydliště jako jejich matka, to znamená na Městském úřadě v Hodoníně.

Žádost o prominutí

Pan Krmíček hledal východisko z absurdní situace a o pomoc požádal občanskou poradnu. Zjistil, že město může zažádat o prominutí.

Jenže městská vyhláška nepočítala s občany trvale pobývajícími mimo území ČR a nezačlenila je do okruhu osob osvobozených od poplatku. K tomu byl v ČR zrušen i §16 zákona č. 565/1990 Sb., který mohl pana Krmíčka poplatku zbavit.

"Po zrušení uvedeného paragrafu již nyní zákon jinou možnost osvobození nepřipouští. Jedinou možností, jak lze v současné době osvobození řešit, je ustanovení v obecně závazné vyhlášce, kdy musí být přesně určené podmínky pro osvobození od poplatku," odpověděl na žádost odbor ekonomiky a financí.

Pan Krmíček tedy neměl jiné východisko než poplatek uhradit. Jedinou útěchou mu může být, že město vyhlášku přepracovalo a od letošního roku rozšířilo okruh osob, které jsou od poplatku osvobozeny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy