Žijí v cizině, doma platí prázdné popelnice. Absurdní

Kateřina Šmídová
24. 1. 2012 21:00
Uhradit nesmyslný poplatek donutila rodinu z Hodonína městská vyhláška
Za odvoz odpadu můžete platit, i když žádný odpad neprodukujete.
Za odvoz odpadu můžete platit, i když žádný odpad neprodukujete. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hodonín - Jak absurdní jsou některé úřední dokumenty, dokazuje vyhláška o poplatku za svoz odpadu, která v loňském roce platila v Hodoníně.

Roman Krmíček v roce 2007 odcestoval se synem za manželkou do Velké Británie. Během roku mu byla doručena složenka na zaplacení svozu odpadu, neváhal a úřad kontaktoval s tím, že s rodinou nepřetržitě pobývá v zahraničí. Poplatek mu byl odpuštěn.

Tím však patálie dotyčného s městským úřadem neskončily. Vše se změnilo s příchodem nové vyhlášky.

Bydliště na městském úřadě

V červnu v roce 2011 mu od úřednice z Odboru ekonomiky a financí Městského úřadu v Hodoníně (MěÚ) přišel e-mail s informací, že k 1. lednu 2011 vstoupila v platnost vyhláška č. 6/2010.

"Oznámila mi, že musím zaplatit svoz odpadu bez ohledu na to, jestli odpad produkuji, nebo ne, a že poplatek je vybírán na základě trvalého pobytu na Městském úřadu Hodonín," sdělil Aktuálně.cz Krmíček.

Proč rodina byla zaevidována na MěÚ, se vysvětlilo záhy. Pan Krmíček opět napsal na úřad, že všichni členové domácnosti mají trvalý pobyt ve Velké Británii, což může doložit.

Navíc v roce 2008 prodal v Hodoníně svůj byt a pracovnice z odboru evidence obyvatel ho ubezpečila, že do třech měsíců bude jeho rodině trvalý pobyt zrušen. Tím považoval celou věc za vyřízenou.

Odhlášení z trvalého bydliště sice bylo provedeno, ale manželé se zapomněli odhlásit z evidence obyvatel. Protože v ČR musí být každý občan evidován na určité adrese, zůstalo jim trvalé bydliště na MěÚ. 

Tím vznikla i povinnost uhradit zmíněný poplatek. Ten ještě narostl, protože ve Velké Británii se manželům narodila dvojčata. Ačkoliv nikdy nebyla v Česku, automaticky získala stejné trvalé bydliště jako jejich matka, to znamená na Městském úřadě v Hodoníně.

Žádost o prominutí

Pan Krmíček hledal východisko z absurdní situace a o pomoc požádal občanskou poradnu. Zjistil, že město může zažádat o prominutí.

Jenže městská vyhláška nepočítala s občany trvale pobývajícími mimo území ČR a nezačlenila je do okruhu osob osvobozených od poplatku. K tomu byl v ČR zrušen i §16 zákona č. 565/1990 Sb., který mohl pana Krmíčka poplatku zbavit.

"Po zrušení uvedeného paragrafu již nyní zákon jinou možnost osvobození nepřipouští. Jedinou možností, jak lze v současné době osvobození řešit, je ustanovení v obecně závazné vyhlášce, kdy musí být přesně určené podmínky pro osvobození od poplatku," odpověděl na žádost odbor ekonomiky a financí.

Pan Krmíček tedy neměl jiné východisko než poplatek uhradit. Jedinou útěchou mu může být, že město vyhlášku přepracovalo a od letošního roku rozšířilo okruh osob, které jsou od poplatku osvobozeny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy