Žena chce zpět peníze za operace prsou. NS se jí zastal

ČTK ČTK
27. 5. 2013 10:05
Žena si nechala na soukromé klinice zvětšit prsa, ale objevily se zdravotní komplikace
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud (NS) se v nezvyklém a dlouhém sporu zastal ženy, jež si nechala v Česku na soukromé klinice zvětšit prsa, ale objevily se zdravotní komplikace.

Proto vyhledala jiného lékaře ve Vídni, který jí implantáty vyjmul.

Následovaly soudní tahanice o vrácení peněz za první operaci, stejně jako úhradu té druhé. Nyní se zdá, že po deseti letech je žena úspěchu blíže.

První operace se uskutečnila v listopadu 2002 a žena za ni zaplatila 73 600 korun. Lékaři pacientce pomocí silikonové destičky vyrovnali hrudník a vložením implantátů zvětšili prsa.

Kvůli reakci jejího těla se však destička brzy poté posunula, což vedlo k bolestem a zdravotním komplikacím. Následná operace ve Vídni stála 5477 eur, tedy asi 142 000 korun podle dnešního kurzu.

Pacientka podala žalobu a chtěla od provozovatele soukromé kliniky vrátit peníze za první operaci a proplatit náklady druhého zásahu. Městský soud v Brně vyhověl pouze druhému nároku, ve zbytku žalobu zamítl.

Odvolací krajský soud potom v roce 2011 rozhodnutí změnil. Přiznal ženě vrácení peněz za první operaci, na úhradu nákladů vynaložených v Rakousku však prý pacientka nárok nemá.

Záleží na dalším dokazování

Nejvyšší soud nyní verdikt zrušil a nařídil krajskému soudu, aby případ projednal znovu. Je prý třeba doplnit důkazy a zjistit další podrobnosti o tom, zda byli čeští lékaři ochotní a schopní problémy řešit a zda bylo nutné hledat pomoc v zahraničí.

"V novém rozhodnutí o věci samé soud posoudí žalobu na zaplacení 5477 eur z hlediska podmínky účelnosti vynaložených nákladů na odstranění vad operace v zahraničním zařízení," stojí v rozsudku.

Právní názor Nejvyššího soudu je závazný. V tomto případě to však ještě definitivně neznamená, že krajský soud žalobě pacientky vyhoví v obou sporných nárocích. Záleží na dalším dokazování.

 

Právě se děje

Další zprávy