Žena chce zpět peníze za operace prsou. NS se jí zastal

ČTK ČTK
27. 5. 2013 10:05
Žena si nechala na soukromé klinice zvětšit prsa, ale objevily se zdravotní komplikace
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud (NS) se v nezvyklém a dlouhém sporu zastal ženy, jež si nechala v Česku na soukromé klinice zvětšit prsa, ale objevily se zdravotní komplikace.

Proto vyhledala jiného lékaře ve Vídni, který jí implantáty vyjmul.

Následovaly soudní tahanice o vrácení peněz za první operaci, stejně jako úhradu té druhé. Nyní se zdá, že po deseti letech je žena úspěchu blíže.

První operace se uskutečnila v listopadu 2002 a žena za ni zaplatila 73 600 korun. Lékaři pacientce pomocí silikonové destičky vyrovnali hrudník a vložením implantátů zvětšili prsa.

Kvůli reakci jejího těla se však destička brzy poté posunula, což vedlo k bolestem a zdravotním komplikacím. Následná operace ve Vídni stála 5477 eur, tedy asi 142 000 korun podle dnešního kurzu.

Pacientka podala žalobu a chtěla od provozovatele soukromé kliniky vrátit peníze za první operaci a proplatit náklady druhého zásahu. Městský soud v Brně vyhověl pouze druhému nároku, ve zbytku žalobu zamítl.

Odvolací krajský soud potom v roce 2011 rozhodnutí změnil. Přiznal ženě vrácení peněz za první operaci, na úhradu nákladů vynaložených v Rakousku však prý pacientka nárok nemá.

Záleží na dalším dokazování

Nejvyšší soud nyní verdikt zrušil a nařídil krajskému soudu, aby případ projednal znovu. Je prý třeba doplnit důkazy a zjistit další podrobnosti o tom, zda byli čeští lékaři ochotní a schopní problémy řešit a zda bylo nutné hledat pomoc v zahraničí.

"V novém rozhodnutí o věci samé soud posoudí žalobu na zaplacení 5477 eur z hlediska podmínky účelnosti vynaložených nákladů na odstranění vad operace v zahraničním zařízení," stojí v rozsudku.

Právní názor Nejvyššího soudu je závazný. V tomto případě to však ještě definitivně neznamená, že krajský soud žalobě pacientky vyhoví v obou sporných nárocích. Záleží na dalším dokazování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy