Žena chce zpět peníze za operace prsou. NS se jí zastal

ČTK ČTK
27. 5. 2013 10:05
Žena si nechala na soukromé klinice zvětšit prsa, ale objevily se zdravotní komplikace
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Nejvyšší soud (NS) se v nezvyklém a dlouhém sporu zastal ženy, jež si nechala v Česku na soukromé klinice zvětšit prsa, ale objevily se zdravotní komplikace.

Proto vyhledala jiného lékaře ve Vídni, který jí implantáty vyjmul.

Následovaly soudní tahanice o vrácení peněz za první operaci, stejně jako úhradu té druhé. Nyní se zdá, že po deseti letech je žena úspěchu blíže.

První operace se uskutečnila v listopadu 2002 a žena za ni zaplatila 73 600 korun. Lékaři pacientce pomocí silikonové destičky vyrovnali hrudník a vložením implantátů zvětšili prsa.

Kvůli reakci jejího těla se však destička brzy poté posunula, což vedlo k bolestem a zdravotním komplikacím. Následná operace ve Vídni stála 5477 eur, tedy asi 142 000 korun podle dnešního kurzu.

Pacientka podala žalobu a chtěla od provozovatele soukromé kliniky vrátit peníze za první operaci a proplatit náklady druhého zásahu. Městský soud v Brně vyhověl pouze druhému nároku, ve zbytku žalobu zamítl.

Odvolací krajský soud potom v roce 2011 rozhodnutí změnil. Přiznal ženě vrácení peněz za první operaci, na úhradu nákladů vynaložených v Rakousku však prý pacientka nárok nemá.

Záleží na dalším dokazování

Nejvyšší soud nyní verdikt zrušil a nařídil krajskému soudu, aby případ projednal znovu. Je prý třeba doplnit důkazy a zjistit další podrobnosti o tom, zda byli čeští lékaři ochotní a schopní problémy řešit a zda bylo nutné hledat pomoc v zahraničí.

"V novém rozhodnutí o věci samé soud posoudí žalobu na zaplacení 5477 eur z hlediska podmínky účelnosti vynaložených nákladů na odstranění vad operace v zahraničním zařízení," stojí v rozsudku.

Právní názor Nejvyššího soudu je závazný. V tomto případě to však ještě definitivně neznamená, že krajský soud žalobě pacientky vyhoví v obou sporných nárocích. Záleží na dalším dokazování.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy