Vymyslel si útok Romů, nyní chlapce obvinila policie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 11. 2012 15:07
V dubnu tvrdil, že ho v Břeclavi napadli, za křivé obvinění mu hrozí 1,5 roku vězení
Kvůli chlapcově lži demonstrovalo v Břeclavi 2000 lidí.
Kvůli chlapcově lži demonstrovalo v Břeclavi 2000 lidí. | Foto: Filip Menšík

Břeclav - Kriminalisté obvinili chlapce z Břeclavi, který si v dubnu vymyslel, že ho brutálně zbili Romové, z křivého obvinění.

Nyní mu za to hrozí až 1,5 roku vězení, řekla mluvčí policie Kamila Haraštová. Obvinění zdůvodnila tím, že mladík křivě vypovídal zcela vědomě a opakovaně, navíc i před soudcem.

Historku o napadení si vymyslel, aby před matkou utajil pravou příčinu svých zranění. Přivodil si je pádem při nezdařilém gymnastickém cviku, jímž se chtěl předvést před svými přáteli.

Chlapec se pokoušel o cvik na zábradlí v osmém patře domu v centru Břeclavi. Zřítil se při tom o patro níž tak nešťastně, že se vážně zranil.

Na pomoc si pak přivolal svou matku a po cestě do nemocnice jí řekl, že ho zbila skupina Romů, protože pro ně neměl cigaretu. Při operaci lékaři odebrali chlapci ledvinu, měl navíc poškozenou slezinu a játra. Operací mu lékaři zachránili život.

Po procitnutí z narkózy chlapec zjistil, že jeho nepravdivý popis události je už v médiích, přesto ale nic neřekl.

Jeho příběh tak zhoršil náladu v Břeclavi a zvedl vlnu protiromských nálad. Na jeho podporu byla dokonce vyhlášena demonstrace pod záštitou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Účastnilo se jí přes 2000 lidí.

Matka se veřejně omluvila

Policie hned od začátku pracovala s několika vyšetřovacími verzemi, na konci května pak na základě několika svědectví i posudků oznámila, že chlapec si celé napadení vymyslel. Od té doby se pak vedly diskuze, zda bude mladík z něčeho obviněn. 

Celostátní asociace Romů navíc zvažovala, že na chlapce podá trestní oznámení, nakonec se však rozhodla, že věc přenechá státnímu zastupitelství. Ke smířlivému kroku je vedla i veřejná omluva jeho matky.

Státní zastupitelství nakonec dalo pokyn, aby možnost křivé výpovědi prověřila policie. A ta se nyní rozhodla, že se jí chlapec dopustil.

"Mladík k věci podával opakovaně lživá vysvětlení a nepravdivě vypovídal i v procesním postavení svědka, a to za účasti soudce," uvedla mluvčí.

Jednal takto i přesto, že byl výslovně poučen o významu svědecké výpovědi a také o následcích křivého obvinění a křivé výpovědi.

Postih hrozí i kamarádům

Za to hrozí až tři roky vězení. Vzhledem k tomu, že chlapci bylo v době incidentu 15 let, však může dostat maximálně polovinu sazby.

Nepravdivé vysvětlení podávaly po celou dobu policejního vyšetřování i dvě kamarádky chlapce spolu s jeho přítelem. Všichni tři byli u nehody, při níž se těžce zranil.

Podívejte se, jak se v Břeclavi demonstrovalo:

"Tyto osoby ale nebyly v procesním postavení svědka a z tohoto důvodu nejsou nyní obviněny z trestného činu," zdůraznila mluvčí.

Přesto trojici postih hrozí. U přestupkové komise břeclavské radnice mohou za lež dostat pokutu až 50 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy