Vymyslel si útok Romů, nyní chlapce obvinila policie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 11. 2012 15:07
V dubnu tvrdil, že ho v Břeclavi napadli, za křivé obvinění mu hrozí 1,5 roku vězení
Kvůli chlapcově lži demonstrovalo v Břeclavi 2000 lidí.
Kvůli chlapcově lži demonstrovalo v Břeclavi 2000 lidí. | Foto: Filip Menšík

Břeclav - Kriminalisté obvinili chlapce z Břeclavi, který si v dubnu vymyslel, že ho brutálně zbili Romové, z křivého obvinění.

Nyní mu za to hrozí až 1,5 roku vězení, řekla mluvčí policie Kamila Haraštová. Obvinění zdůvodnila tím, že mladík křivě vypovídal zcela vědomě a opakovaně, navíc i před soudcem.

Historku o napadení si vymyslel, aby před matkou utajil pravou příčinu svých zranění. Přivodil si je pádem při nezdařilém gymnastickém cviku, jímž se chtěl předvést před svými přáteli.

Chlapec se pokoušel o cvik na zábradlí v osmém patře domu v centru Břeclavi. Zřítil se při tom o patro níž tak nešťastně, že se vážně zranil.

Na pomoc si pak přivolal svou matku a po cestě do nemocnice jí řekl, že ho zbila skupina Romů, protože pro ně neměl cigaretu. Při operaci lékaři odebrali chlapci ledvinu, měl navíc poškozenou slezinu a játra. Operací mu lékaři zachránili život.

Po procitnutí z narkózy chlapec zjistil, že jeho nepravdivý popis události je už v médiích, přesto ale nic neřekl.

Jeho příběh tak zhoršil náladu v Břeclavi a zvedl vlnu protiromských nálad. Na jeho podporu byla dokonce vyhlášena demonstrace pod záštitou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Účastnilo se jí přes 2000 lidí.

Matka se veřejně omluvila

Policie hned od začátku pracovala s několika vyšetřovacími verzemi, na konci května pak na základě několika svědectví i posudků oznámila, že chlapec si celé napadení vymyslel. Od té doby se pak vedly diskuze, zda bude mladík z něčeho obviněn. 

Celostátní asociace Romů navíc zvažovala, že na chlapce podá trestní oznámení, nakonec se však rozhodla, že věc přenechá státnímu zastupitelství. Ke smířlivému kroku je vedla i veřejná omluva jeho matky.

Státní zastupitelství nakonec dalo pokyn, aby možnost křivé výpovědi prověřila policie. A ta se nyní rozhodla, že se jí chlapec dopustil.

"Mladík k věci podával opakovaně lživá vysvětlení a nepravdivě vypovídal i v procesním postavení svědka, a to za účasti soudce," uvedla mluvčí.

Jednal takto i přesto, že byl výslovně poučen o významu svědecké výpovědi a také o následcích křivého obvinění a křivé výpovědi.

Postih hrozí i kamarádům

Za to hrozí až tři roky vězení. Vzhledem k tomu, že chlapci bylo v době incidentu 15 let, však může dostat maximálně polovinu sazby.

Nepravdivé vysvětlení podávaly po celou dobu policejního vyšetřování i dvě kamarádky chlapce spolu s jeho přítelem. Všichni tři byli u nehody, při níž se těžce zranil.

Podívejte se, jak se v Břeclavi demonstrovalo:

"Tyto osoby ale nebyly v procesním postavení svědka a z tohoto důvodu nejsou nyní obviněny z trestného činu," zdůraznila mluvčí.

Přesto trojici postih hrozí. U přestupkové komise břeclavské radnice mohou za lež dostat pokutu až 50 000 korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy