V bytě podivína v Brně policie objevila výbušniny, které by dokázaly zničit celý dům

ČTK ČTK
12. 12. 2019 16:28
V brněnském bytě v Šámalově ulici, jehož okolí muselo na začátku týdne opustit přes sedm desítek lidí, se podle prvních závěrů vyšetřování policie našly i silně výbušné látky. Ty by podle policie dokázaly zničit nejen dům, v němž byt byl. Případ policie řeší jako závažný zločin nedovolené ozbrojování.
V Šámalově ulici v Brně-Židenicích našli policisté 9. prosince 2019 v bytě mrtvého muže a velké množství chemikálií, kvůli nimž ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí.
V Šámalově ulici v Brně-Židenicích našli policisté 9. prosince 2019 v bytě mrtvého muže a velké množství chemikálií, kvůli nimž ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí. | Foto: ČTK

V Šámalově ulici policie zasahovala během pondělí a úterý. Nebezpečné látky se našly v bytě dvaačtyřicetiletého muže, kterého tam policisté našli mrtvého. Podle kriminalistů nejspíš spáchal sebevraždu. Policie jej označila za podivína s chemickým vzděláním, který si liboval v pokusech s výbušninami.

"Nejnebezpečnější látky museli pyrotechnici poblíž Brna obratem ve dvou řízených odpalech zlikvidovat. Na místě našli například čtyři lahvičky s asi půl kilogramem kyseliny pikrové. Pyrotechnici museli rovněž bezodkladně likvidovat i téměř šestikilogramový pytel s krystalickou látkou," uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek. Podle zjištění na místě nejspíš šlo o silně výbušné organické peroxidy a dusičnany.

V domě byly i desítky krabic s lahvičkami, dózami a zkumavkami s chemikáliemi. Nalezené látky museli pyrotechnici na místě roztřídit, část likvidovali prakticky okamžitě, zbývající zničila odborná firma. "Technici na místě odebrali skoro tři desítky vzorků, které budou dále zkoumány," řekl mluvčí.

K domněnce, že muž spáchal sebevraždu, je vedou podle mluvčího stopy a informace z místa a předběžné výsledky soudní pitvy. Kriminalisté zahájili úkony pro zvlášť závažný zločin nedovolené ozbrojování. Podezřelý je ale po smrti, takže případ zřejmě odloží.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy