V bytě podivína v Brně policie objevila výbušniny, které by dokázaly zničit celý dům

ČTK ČTK
12. 12. 2019 16:28
V brněnském bytě v Šámalově ulici, jehož okolí muselo na začátku týdne opustit přes sedm desítek lidí, se podle prvních závěrů vyšetřování policie našly i silně výbušné látky. Ty by podle policie dokázaly zničit nejen dům, v němž byt byl. Případ policie řeší jako závažný zločin nedovolené ozbrojování.
V Šámalově ulici v Brně-Židenicích našli policisté 9. prosince 2019 v bytě mrtvého muže a velké množství chemikálií, kvůli nimž ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí.
V Šámalově ulici v Brně-Židenicích našli policisté 9. prosince 2019 v bytě mrtvého muže a velké množství chemikálií, kvůli nimž ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí. | Foto: ČTK

V Šámalově ulici policie zasahovala během pondělí a úterý. Nebezpečné látky se našly v bytě dvaačtyřicetiletého muže, kterého tam policisté našli mrtvého. Podle kriminalistů nejspíš spáchal sebevraždu. Policie jej označila za podivína s chemickým vzděláním, který si liboval v pokusech s výbušninami.

"Nejnebezpečnější látky museli pyrotechnici poblíž Brna obratem ve dvou řízených odpalech zlikvidovat. Na místě našli například čtyři lahvičky s asi půl kilogramem kyseliny pikrové. Pyrotechnici museli rovněž bezodkladně likvidovat i téměř šestikilogramový pytel s krystalickou látkou," uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek. Podle zjištění na místě nejspíš šlo o silně výbušné organické peroxidy a dusičnany.

V domě byly i desítky krabic s lahvičkami, dózami a zkumavkami s chemikáliemi. Nalezené látky museli pyrotechnici na místě roztřídit, část likvidovali prakticky okamžitě, zbývající zničila odborná firma. "Technici na místě odebrali skoro tři desítky vzorků, které budou dále zkoumány," řekl mluvčí.

K domněnce, že muž spáchal sebevraždu, je vedou podle mluvčího stopy a informace z místa a předběžné výsledky soudní pitvy. Kriminalisté zahájili úkony pro zvlášť závažný zločin nedovolené ozbrojování. Podezřelý je ale po smrti, takže případ zřejmě odloží.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy