Soudy chybovaly v daňové kauze podnikatele Vaškůje

ČTK ČTK
7. 12. 2011 16:33
Ačkoli k tomu nebyl důvod, vrátily soudy případ k došetření. Zvýhodnily tím obžalované.
Roman Vaškůj si už jeden trest za podvody s palivy odpykává.
Roman Vaškůj si už jeden trest za podvody s palivy odpykává. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Soudy ve Zlíně a Olomouci chybovaly v daňové kauze podnikatele Romana Vaškůje a jeho komplice S. N.

Vrátily státním zástupcům k došetření obžalobu pro krácení daní s celkovou škodou asi 157 milionů korun, aniž k tomu měly pádné důvody.

Nejvyšší soud (NS) dal ve středu za pravdu stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), podle níž justice porušila zákon ve prospěch Vaškůje a S. N.

Verdikt má jen akademický význam, NS v této fázi řízení nemůže obžalovaným nijak přitížit. Rozhodnutí o vrácení obžaloby zůstává v platnosti.

"Nyní je na státním zástupci, jak bude dál postupovat, aniž by Nejvyšší soud vyvíjel nějakou aktivitu a předjímal další možné rozhodnutí," řekl předseda senátu František Púry.

Obžaloba se týká podezřelých obchodů, které se v roce 2004 točily kolem akciové společnosti Discovery Travel. Vaškůj byl generálním ředitelem, S. N. předsedou představenstva. Společnost nakupovala letecký petrolej.

Měl být použit pro leteckou přepravu, a tak byl osvobozen od spotřební daně z minerálních olejů. Velkou část petroleje ale firma využila jiným způsobem. Z celkem 18 milionů litrů leteckého petroleje směřovalo na leteckou přepravu jen asi 2,6 milionu litrů.

Zlínská pobočka Krajského soudu v Brně vrátila loni v září obžalobu státnímu zástupci k došetření. Krajský soud uvedl devět dílčích důvodů. Vrchní soud v Olomouci uznal jako oprávněné tři z nich.

Vrácení případu zvýhodnilo obžalované

Jde například o požadavky na překlad alespoň části technické letecké dokumentace z angličtiny do češtiny a písmoznaleckou expertizu. Podle ministerstva spravedlnosti to ale jako důvod pro vrácení věci k došetření nestačí, což dnes potvrdil i Nejvyšší soud. Všechny nedostatky bylo podle NS možné doplnit v řízení před soudem.

Státní zástupce dnes uvedl, že vrácení případu k došetření zvýhodnilo oba obžalované. "Došlo tím k oddálení projednání věci před soudem," uvedl žalobce. Advokáti Michael Bartončík a Dita Machourková naopak kritizovali nedostatky podané obžaloby.

Podle Vaškůjova zástupce Bartončíka z obžaloby nevyplývá, jakým způsobem přesně údajně Vaškůj porušil zákon. Podle obou advokátů zjištění vyšetřovatelů vůbec nestačí k tomu, aby mohla být dvojice postavena před soud.

Vaškůj si nyní ve věznici odpykává trest 7,5 roku za jiné podvody s palivy se škodou bezmála tři čtvrtě miliardy korun. Byl zadržen letos v březnu ve Vídni, poté se dostal do rukou české policie. Je stíhán také v kauze údajného podplácení Marcely Urbanové, hlavní svědkyně v údajné korupční kauze někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

 

Právě se děje

Další zprávy