Soudy chybovaly v daňové kauze podnikatele Vaškůje

ČTK ČTK
7. 12. 2011 16:33
Ačkoli k tomu nebyl důvod, vrátily soudy případ k došetření. Zvýhodnily tím obžalované.
Roman Vaškůj si už jeden trest za podvody s palivy odpykává.
Roman Vaškůj si už jeden trest za podvody s palivy odpykává. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Soudy ve Zlíně a Olomouci chybovaly v daňové kauze podnikatele Romana Vaškůje a jeho komplice S. N.

Vrátily státním zástupcům k došetření obžalobu pro krácení daní s celkovou škodou asi 157 milionů korun, aniž k tomu měly pádné důvody.

Nejvyšší soud (NS) dal ve středu za pravdu stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), podle níž justice porušila zákon ve prospěch Vaškůje a S. N.

Verdikt má jen akademický význam, NS v této fázi řízení nemůže obžalovaným nijak přitížit. Rozhodnutí o vrácení obžaloby zůstává v platnosti.

"Nyní je na státním zástupci, jak bude dál postupovat, aniž by Nejvyšší soud vyvíjel nějakou aktivitu a předjímal další možné rozhodnutí," řekl předseda senátu František Púry.

Obžaloba se týká podezřelých obchodů, které se v roce 2004 točily kolem akciové společnosti Discovery Travel. Vaškůj byl generálním ředitelem, S. N. předsedou představenstva. Společnost nakupovala letecký petrolej.

Měl být použit pro leteckou přepravu, a tak byl osvobozen od spotřební daně z minerálních olejů. Velkou část petroleje ale firma využila jiným způsobem. Z celkem 18 milionů litrů leteckého petroleje směřovalo na leteckou přepravu jen asi 2,6 milionu litrů.

Zlínská pobočka Krajského soudu v Brně vrátila loni v září obžalobu státnímu zástupci k došetření. Krajský soud uvedl devět dílčích důvodů. Vrchní soud v Olomouci uznal jako oprávněné tři z nich.

Vrácení případu zvýhodnilo obžalované

Jde například o požadavky na překlad alespoň části technické letecké dokumentace z angličtiny do češtiny a písmoznaleckou expertizu. Podle ministerstva spravedlnosti to ale jako důvod pro vrácení věci k došetření nestačí, což dnes potvrdil i Nejvyšší soud. Všechny nedostatky bylo podle NS možné doplnit v řízení před soudem.

Státní zástupce dnes uvedl, že vrácení případu k došetření zvýhodnilo oba obžalované. "Došlo tím k oddálení projednání věci před soudem," uvedl žalobce. Advokáti Michael Bartončík a Dita Machourková naopak kritizovali nedostatky podané obžaloby.

Podle Vaškůjova zástupce Bartončíka z obžaloby nevyplývá, jakým způsobem přesně údajně Vaškůj porušil zákon. Podle obou advokátů zjištění vyšetřovatelů vůbec nestačí k tomu, aby mohla být dvojice postavena před soud.

Vaškůj si nyní ve věznici odpykává trest 7,5 roku za jiné podvody s palivy se škodou bezmála tři čtvrtě miliardy korun. Byl zadržen letos v březnu ve Vídni, poté se dostal do rukou české policie. Je stíhán také v kauze údajného podplácení Marcely Urbanové, hlavní svědkyně v údajné korupční kauze někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

 

Právě se děje

před 40 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy