Vaškůj může být stíhán za uplácení v kauze Čunek

ČTK ČTK
16. 9. 2011 16:16
Podnikatel měl údajně uplatit Čunkovu sekretářku Urbanovou za stažení výpovědi

Přerov - Rakouské ministerstvo spravedlnosti souhlasí se stíháním podnikatele Romana Vaškůje v České republice. Vaškůje na základě mezinárodního zatykače zadržela rakouská policie letos v březnu.

Podnikatel je podezřelý z údajného podplácení Marcely Urbanové, která je hlavní svědkyní v korupční kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU - ČSL).

Vaškůj byl s Petrem Šmiřákem už odsouzen okresním soudem za pokus uplácení někdejší sekretářky Čunka Urbanové. Krajský soud ale celý případ vrátil státnímu zástupci do přípravného řízení.

Brněnský krajský soud podnikatele již dříve odsoudil za rozsáhlé daňové úniky. Vaškůj ale před nástupem do vězení utekl do zahraničí. V březnu ho zadržela rakouská policie ve Vídni a předala ho české policii. Rakousko ale muselo povolit vydání Vaškůje i v kauze Urbanové.

Podle přerovského státního zástupce Miroslava Stokláska dostali čeští policisté povolení na začátku září.

"Rozhodnutí nám umožňuje vést právoplatně dál trestní stíhání vůči němu. Prvotně byl totiž zatčen pro potřeby výkonu trestu za daňový delikt. Tímto rozhodnutím se můžeme naplno pustit do vyšetřování a nějakým způsobem jej ukončit," řekl Stoklásek.

Za stažení výpovědi nabízeli peníze

V lednu loňského roku byl Vaškůj a Šmiřák odsouzeni z pokusu uplatit Urbanovou, aby stáhla svoji výpověď. Sekretářka již dříve u soudu řekla, že Čunek v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek. Petr Šmiřák si měl odsedět patnáct měsíců ve vězení. Vaškůj byl pouze uznán vinným, ale protože byl již odsouzený za daňové úniky na sedm a půl roku do vězení, vyšší trest už dostat nemohl.

Krajský soud v Olomouci ale loni v červenci rozsudek zrušil a případ vrátil státnímu zástupci. Podle odvolacího soudu na případ dohlížel státní zástupce, který nepříslušel danému místu. Vaškůje obžalovalo přerovské okresní zastupitelství, podle soudu se ale případem měli zabývat žalobci ve Vsetíně.

Státních zástupci tvrdí, že šlo jen o formalitu, a nebyl to důvod k vrácení do přípravného řízení.

Podle soudu chtěli oba muži Urbanovou přesvědčit, aby stáhla svou výpověď. Jiří Čunek, který měl jako starosta Vsetína přijmout půlmilionový úplatek od firmy H&B Real, byl obviněný právě na základě výpovědi Urbanové. Vaškůj se Šmiřákem nabízeli ženě peníze a další výhody.

Přinesli i Čunkův omluvný dopis s jeho údajným podpisem. Urbanová vše ohlásila policii. Muži se hájili tím, že šlo o cílenou provokaci. Údajně chtěli Urbanovou přimět, aby si sama řekla o úplatek, a tím ji zdiskreditovat.

Podnikatel Vaškůj je nyní ve vězení, kde si odpykává sedm a půl let za podvod s palivy. Způsobil škodu bezmála třičtvrtě miliardy korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy