Slavkov u Brna dá 80 milionů na ochranu před povodněmi

ČTK ČTK
13. 5. 2011 15:36
Stavba ochranné protipovodňové hráze začne v následujících dnech, ochránit má 1500 lidí
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ve Slavkově u Brna vyrostou protipovodňové hráze. Mají obyvatele ochránit před záplavami z řeky Litavy a místního toku Prostředníček.

Stavba hráze s novým obtokovým korytem Prostředníčku začne v následujících dnech a skončí příští rok v květnu. Celkové náklady, které pokrývá dotace z programu ministerstva zemědělství, dosáhnou 81,5 milionu korun. Informoval o tom Radim Světlík, generální ředitel podniku Povodí Moravy, který stavbu zaštiťuje.

"Celková délka ohrázování dosáhne zhruba 1,3 kilometru a je dimenzována na průtok takzvané stoleté vody," upřesnil. Pro zajištění bezpečného průchodu velké vody je v plánu i stavba bezmála kilometrového nového obtoku dosavadního koryta Prostředníčku.

Součástí protipovodňové ochrany je podle Světlíka i vybudování regulovaného mokřadu na ploše zhruba 35 tisíc kilometrů čtverečních. Ten bude schopen zachytit v případě potřeby povodňové průtoky. Stavbu provedou společnosti OHL ŽS a IMOS Brno.

"Nová stavba by měla ochránit asi čtvrtinu území Slavkova, tedy asi 1500 lidí a jejich majetky," uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát. Podle něj nová hráz umožní i stavební rozvoj v lokalitě Zelnice, kde město připravuje výstavbu bytových domů a rodinných domků. Pozemek už byl prodán investorovi.

Slavkov u Brna poničily záplavy loni v květnu, kdy se voda z Litavy zpětným vzdutím vrátila korytem toku Prostředníček. Posléze zaplavila nízko položená místa a ulice ve městě. Podle Charváta dosáhla škoda na majetku 25 až 30 milionů korun. Největší škody utrpěly zámecké zdi a příkop, které do dneška nejsou opravené.

Plánovaná protipovodňová opatření mají být poslední etapou protipovodňové ochrany města. První etapa skončila v roce 2006.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy