Pod brněnským kostelem nalezeno 500 hrobů

ČTK ČTK
31. 1. 2012 7:21
Nečekaný nález posune otevření kostnice pod kostelem svatého Jakuba až na léto

Brno - V kostnici pod brněnským kostelem svatého Jakuba archeologové objevili téměř 500 hrobů.

Původně jich předpokládali zhruba šedesát. Nečekaný nález posouvá datum otevření kostnice z dubna zřejmě na léto.

Na novinářské prohlídce kostnice to v pondělí sdělil primátor Roman Onderka.

"Je to mimořádný nález, kostnice bude velmi výjimečná v celoevropském kontextu. Myslím, že po kostnici ve Francii bude dokonce druhá největší v Evropě," přiblížil význam památky Onderka.

Kromě 500 hrobů našli archeologové na dně kostnice 24 rakví s kosterními ostatky. "Jsou to pravděpodobně pohřby významných brněnských patricijů a církevních hodnostářů spjatých s kostelem svatého Jakuba. Tento významný nález opět velmi výrazně zasáhl do časového harmonogramu a vyžádal si další finance," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Další významný nález čekal na archeology v zadní části krypty, v takzvané třetí komoře. Kosterní ostatky tam byly poskládané velmi specifickým způsobem, který se výrazně lišil od ostatních prostor.

Tyto ostatky památkáři chtějí zachovat v původním stavu a byl podán návrh na prohlášení komory za kulturní památku.

Kosti se musejí vydezinfikovat, aby nehrozilo nakažení

Archeologové společně s památkáři teď musí prostor kostnice vyklidit a upravit. Kosti se podle znalce brněnského podzemí Aleše Svobody musejí vydezinfikovat, aby návštěvníkům nehrozilo nakažení.

V prostorách jsou totiž ostatky lidí, kteří umřeli například na syfilis nebo tyfus. Lebky i kosti se potom uspořádají do různých tvarů a obrazců.

Investice se kvůli novým nálezům navýšila z 30,9 milionu na 33 milionů korun, z toho 11,5 milionu poskytne Evropská unie. Původní termín dokončení byl naplánován na prosinec 2011, potom se posunul na duben 2012.

Nyní se podle primátora dokončení předpokládá v létě. Kostnice je třetím místem brněnského podzemí, do nějž budou moci návštěvníci nahlédnout. Nyní se mohou podívat do Mincmistrovského sklepa a do labyrintu pod Zelným trhem.

 

Právě se děje

Další zprávy