Technická závada, nebo chyba člověka. Drážní inspekce prověřuje příčiny nehody v Brně

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 4. 2019 16:30
Drážní inspekce, která vyšetřuje pondělní střet trolejbusu s tramvají v Brně, pracuje se dvěma verzemi možné příčiny nehody. Šlo buď o technickou závadu, nebo selhání člověka, řekl mluvčí inspekce Martin Drápal. Při nehodě utrpělo zranění 40 lidí včetně dvou dětí a obou řidičů. Dětská nemocnice spadající pod Fakultní nemocnici Brno propustila do domácího ošetřování jedno dítě, zatímco lékaři Úrazové nemocnice podle ředitele Zdeňka Buštíka úspěšně operovali jednoho z řidičů.
Foto: Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje

Podle Drápala dosavadní vyšetřování nepotvrdilo, že by za nehodu mohla přecházející žena s kočárkem, které se trolejbus vyhýbal. Tyto informace se objevily po nehodě.

"Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to tak bylo," řekl Drápal. "Pracujeme se dvěma verzemi, a to je technická závada, nebo selhání člověka, žádné jiné verze nejsou. Šetření je ale na začátku," dodal.

Během úterý podle něj probíhaly prohlídky na drážních vozech, zjištěné údaje bude inspekce dál vyhodnocovat.

S několika scénáři pracuje podle dřívějších informací i policie. "Určitě nebudeme říkat, s jakými verzemi pracujeme, abychom od těch svědků zjistili co nejpřesněji, co zažili, aby to nebylo ovlivněno nějakým naším prohlášením," uvedl nicméně policejní mluvčí David Chaloupka.

Vyšetřování velké nehody zabere i půl roku

Vyšetřování pondělní nehody podle něj může trvat měsíce a je potřeba vyslechnout desítky svědků.

Dopravní podnik zřídil infolinku pro účastníky nehody

  • Infolinka má usnadnit komunikaci při řešení vzniklých problémů.
  • Pověřený pracovník je připravený poskytnout všechny potřebné informace a pomoci s řešením záležitostí spojených s nehodou.
  • Telefonní číslo linky: 543 171 131.

"Svědků je hodně, není to otázka několika dní, že by byli všichni vyslechnuti. Musí se to dělat i s ohledem na to, kdy mají čas. Jsou zde i svědci, kteří byli zraněni v hromadných dopravních prostředcích a musí se jim dopřát čas na zotavení," řekl Chaloupka. Vyšetřování takto velkých nehod může podle něj zabrat třeba i půl roku. Doplnil, že policisté si k tomu zvou i znalce z oboru dopravy.

Policejní mluvčí Pavel Šváb v pondělí řekl, že příčinou nehody může být od technické závady přes zdravotní indispozice řidiče až po chybu řidiče. Některá média přitom spekulovala o tom, že jednou z vyšetřovacích verzí bylo právě i to, že se trolejbus vyhýbal ženě s kočárkem.

Klíčová svědectví policie získá od obou řidičů. "Jejich výslech ještě neproběhl, prvotní je, aby se dostali do stavu, aby výslechu byli schopni," uvedl Chaloupka.

Řidič podstoupil úspěšnou operaci

Při nehodě utrpělo zranění 40 lidí včetně dvou dětí a obou řidičů. Třináct osob bylo zraněno těžce a středně těžce. Záchranáři raněné odvezli do různých nemocnic ve městě. Někteří skončili i ve Vojenské nemocnici a také na klinice SurGal.

Fakultní nemocnice Brno přijala pět dospělých pacientů a jedno dítě do Dětské nemocnice Brno, která pod ni spadá. "Dítě jsme už propustili. Pět dospělých je u nás. Víceméně měli středně těžká poranění. Dvě ženy šly okamžitě na operaci se zraněním nohou. Další dva muži mají otřes mozku a zhmožděniny. Pátý člověk skončil na traumatologii spíše s lehčími zraněními," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. .

Deset pacientů ošetřili pracovníci Úrazové nemocnice, čtyři z nich ponechali v hospitalizaci. "Zatím nemáme žádnou změnu. Řidiče jsme úspěšně operovali," řekl Buštík.

Čtyři pacienti zůstávají i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. "Všichni jsou na JIP. Mají vážná zranění, ale nejsou nyní v bezprostředním ohrožení života. Jeden pacient půjde na operaci," uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Milionové odškodné?

Poškození mají nárok na náhradu majetkové i nemajetkové újmy, musí ale doložit popis mechanismu zranění, podrobný popis události a lékařské zprávy. Mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková uvedla, že je částka individuální, předpisy ji nepaušalizují. 

Podle Tomáše Becka ze společnosti Vindicia, která se zabývá odškodněním, může v případě zlomenin či operací jít až do statisíců až milionu.

Nehoda se stala v pondělí před druhou hodinou odpoledne a téměř na šest hodin zablokovala Křenovou ulici. Průjezdná byla kolem půl osmé večer. V Brně se tvořily velké kolony jak v blízkosti nehody, tak na objízdných trasách. Vznikla škoda kolem dvou milionů korun.

Video: V centru Brna se srazil trolejbus s tramvají.

Tramvajová bouračka | Video: AKTU.cz
 

Právě se děje

před 14 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd, v Libereckém kraji měli hasiči 21 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

"Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy