Letovice chtějí koupit zámecký park. Bojí se stavby

ČTK ČTK
16. 8. 2012 11:23
Majitel zámku se záměrem souhlasí. Má zájem o některé městské pozemky
Zámek Letovice.
Zámek Letovice. | Foto: Jan Langer

Letovice - Radnice v Letovicích na Blanensku chce koupit šestnáctihektarový park místního zámku.

Nyní jej má v pronájmu na 50 let. Město chce mít jistotu, že se areál, z něhož je malebný výhled do okolí, časem nezmění na parcely pro stavbu domů.

Řekl to starosta Vladimír Stejskal (ODS). Předpokládá, že obchod by mohl být uzavřen do konce roku.

"Majitel zámku se záměrem souhlasí. Má zájem o některé městské pozemky. Koupě parku může pro nás znamenat až několikamilionovou investici. O podrobnostech transakce budeme teprve jednat," uvedl Stejskal.

Město má park pronajatý za symbolickou korunu ročně.

Na pronájmu se domluvil ještě s původním majitelem památky Alexandrem Kálnokym. Zámek mu byl vrácen před lety v restituci. Šlo o jednu z nejvíce zdevastovaných památek na Moravě. V roce 2004 koupil objekt starožitník Bohumil Vavříček a opravil jej.

"Město se již nyní o park stará. Je důležitou odpočinkovou zónou a je přirozené, že ji chce mít ve svém majetku," řekl Vavříček. Dodal, že je plně zaměstnán další obnovou zámku a na případnou údržbu jeho rozlehlého parku by neměl síly.

Památkáři se shodují, že zámecké parky se stávají pro turisty stále atraktivnější. Radnice v Kunštátu na Blanensku nechala proto nedávno obnovit Panskou zahradu tamního zámku.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Navštivte české hrady a zámky.

 

Právě se děje

Další zprávy