U Boletic duněly raketomety, cvičily tu jednotky NATO

Domácí Domácí
8. 9. 2010 19:04
Cena jedné střely se údajně pohybuje v řádech sta tisíců korun
Foto: ČTK

Boletice - Zkouškou protiletadlových střel RBS 70 pokračoval ve středu armádní výcvik Úkolového uskupení NATO Response Force (NRF) v prostoru v Boleticích na Českokrumlovsku. Vojáci se pokoušeli střelbou raket zasáhnout až 2,7 kilometru vzdálený cíl.

"Jedná se o zbraň na ničení vzdušných objektů," uvedl kapitán Jan Suchý, který na akci dohlížel. Začátek střelby měl být zhruba kolem osmé hodiny ranní, ale vzhledem ke špatné viditelnosti museli vojáci více než hodinu čekat na lepší počasí.

Jakmile bylo možné zahájit výcvik, zamířili střelci na 2,7 kilometru vzdálenou dvojici meteorologických balonů. Byly ukotveny asi 15 metrů nad jedním z vrcholů kopců. "Ty střely se totiž musí vést pod přesně daným úhlem," vysvětlil Suchý, proč vojáci potřebovali mířit na objekt umístěný ve vyšší nadmořské výšce.

Meteorologické balony simulovaly helikoptéry ve visu. Vojáci vypálili dvě střely, kromě objektu vzdáleného 2,7 kilometru ještě mířili na balony umístěné o 200 metrů blíže. Obě střely zasáhly cíl.

Přesně se nedá vyčíslit, kolik středeční část cvičení stála. Ovšem cena jedné střely se údajně pohybuje v řádech sta tisíců korun. "Ale my ještě používáme levnější metodu nácviku," poznamenal Suchý. Jinak totiž bývá běžné, že střelci míří na objekt pověšený na laně pod letícím letadlem.

Odborně taktického cvičení se účastní zhruba 250 vojáků. Většinou jde o členy 25. protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích a 142. provozního praporu z Klatov.

V týdnu od 6. do 10. září se všichni vojáci dohromady připravují v prostoru v Boleticích. Cvičení pokračuje druhou částí, která se uskuteční od 13. do 17. září ve stálých místech posádek v Klatovech a ve Strakonicích.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy