NP Šumava dostal od ÚOHS pokutu za nákup služebních aut

ČTK ČTK
10. 10. 2013 15:23
Podle úřadu nevypsalo vedení parku řádné zadávací řízení na výběr dodavatele aut
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch

Vimperk (Prachaticko) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil pokutu 60 tisíc korun šumavskému parku za nákup služebních vozů.

Park podle verdiktu úřadu v roce 2009 nevypsal řádné zadávací řízení na pořízení čtyř automobilů Nissan v celkové ceně 2,2 milionu korun bez daně. NP Šumava se proti rozhodnutí ÚOHS neodvolá, i když se mu nelíbí, že musí platit za chyby předchůdců, uvedl jeho ředitel Jiří Mánek.

"Ta pochybení ÚOHS definoval jasně a odvolávat se by nemělo smysl. Jednalo by se pouze o zbytečné zaměstnávání úředníků," řekl Mánek. Park nakoupil auta v éře ředitele Františka Krejčího.

Zadavatel podle antimnonopolního úřadu nepostupoval v souladu se zákonem, když nevypsal řádné zadávací řízení.

Park prý tehdy rozdělil nákup vozů na dvě části. "Finančně to v tomto konkrétním případě až takový problém není, je to 60 tisíc korun. Horší je neustálé vyrovnávání se s pošramoceným kreditem organizace jako takové, ke kterému jsme nepřispěli. Státní instituce musí se svěřenými penězi hospodařit úsporně a transparentně," dodal současný ředitel parku.

Krejčího postupy ve vedení parku už v minulosti začala vyšetřovat policie.

V roce 2008 údajně pořídil za bezmála 50 milionů korun projektovou dokumentaci na rekonstrukci zámku ve Vimperku. Odhadovaná cena přitom prý činila 19 milionů korun. Rekonstrukce zámku navíc nikdy nezačala a šumavský park by jej rád nyní převedl na ministerstvo kultury.

Na určité nejasnosti kolem hospodaření parku v minulých letech ukázal rovněž loni audit společnosti PricewaterhouseCoopers. Podle něj park obcházel zákony, zadával zakázky neprůhledným systémem a netransparentně prodával vytěžené dřevo. Vše se mělo dít především v letech 2009 a 2010, kdy park vedl ředitel Krejčí.

 

Právě se děje

Další zprávy