Nečas: Vláda na odkoupení vepřína u Let nemá peníze

ČTK ČTK
9. 7. 2012 13:47
V Letech se konala vzpomínková akce k uctění obětí romského holokaustu
Památník Lety.
Památník Lety. | Foto: Ludvík Hradilek

Lety (Písecko) - Vláda nyní nemá peníze na to, aby odkoupila vepřín u Let u Písku poblíž místa, kde za druhé světové války stával sběrný tábor pro Romy.

V pondělí to řekl premiér Petr Nečas při vzpomínkové akci k uctění obětí romského holokaustu. Konala se a právě v Letech.

Při svém projevu Nečas připomněl, že 10. července uplyne 70 let od vydání rozkazu generálního velitele neuniformované protektorátní policie na potírání takzvaného cikánského zlořádu.

"Stojíme na místě, kde nevinní lidé umírali na tyfus, úplavici nebo vyčerpáním hladem," řekl Nečas v projevu, v němž odsuzoval diskriminaci menšin. "Nesmíme dopustit, aby rasové předsudky opanovaly lidské životy," uvedl.

Prohlédněte si, jaké to v Letech bylo a jaké by to mohlo být:

Některé romské organizace se od akce distancovaly a vzkázaly vládě, že pokud chce uctít romské oběti, měla by prý mimo jiné zajistit výkup a zbourání vepřína, který v Letech stojí na místě tábora.

"Nebudu lhát a lakovat situaci na růžovo. V současnosti nemáme v rozpočtu na takovou záležitost prostředky," řekl v pondělí Nečas.

Pietní akt v Letech se tradičně koná v květnu, kdy byl pomník odhalen. Letos se květnové akce, kterou pořádají pozůstalí obětí, účastnila za vládu jen zmocněnkyně Monika Šimůnková. Podle organizátorů prý nebylo zastoupení politické scény dostatečné.

"Celé to považuji spíše za nedorozumění," řekl novinářům Nečas. Připadá mu ale vhodnější, aby pietní vzpomínka byla spojena s některým konkrétním historickým datem, které souvisí s touto tragickou událostí.

"Nedovedu si představit, že bychom si například vypálení Lidic připomínali v jiný den, než se to stalo," dodal Nečas.

Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana není rozhodující, v jaký den se pietní akt koná. "Důležité hlavně je, že si lidé připomenou, co se tady dělo," uvedl Herman.

Projděte si naučnou stezku kolem vepřína v Letech:

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů.

Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010. Každý rok jej navštíví na 10.000 turistů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy