ANO začne jednat s ČSSD o koalici v Českých Budějovicích

ČTK ČTK
20. 7. 2015 23:34
Povolební koalice ANO, Občané pro Budějovice (OPB), TOP 09 a KDU-ČSL přestala fungovat 29. června, kdy opoziční ČSSD úspěšně iniciovala na zastupitelstvu odvolání primátora a jeho tří náměstků.
Bývalý českobudějovický primátor Jiří Svoboda.
Bývalý českobudějovický primátor Jiří Svoboda. | Foto: archiv Jiřího Svobody

České Budějovice - Českobudějovické ANO začne vyjednávat o nové radniční koalici i s ČSSD a s ODS. Dnes o tom rozhodl místní sněm. Po jednání to řekl nově zvolený předseda místní organizace a bývalý primátor Jiří Svoboda.

Povolební koalice ANO, Občané pro Budějovice (OPB), TOP 09 a KDU-ČSL přestala fungovat 29. června, kdy opoziční ČSSD úspěšně iniciovala na zastupitelstvu odvolání primátora a jeho tří náměstků. Pomohli jí k tomu i tři odpadlíci z ANO.

Jednání o nové koalici skončila po prvním kole na mrtvém bodě poté, co ANO a OPB chtěli jednat s eventuálními partnery jako celek. To opoziční ČSSD a ODS odmítly. Nyní se ANO a OPB podle Svobody dohodly, že budou jednat samostatně, ale v souladu.

"Na sněmu jsme se dohodli na základních mantinelech koaličního vyjednávání, a to, že do koalice nepůjdeme s KSČM a s odpadlíky, kteří se podíleli na pádu vedení města," uvedl Svoboda. V prvním kole zástupci ANO jednali s OPB, KDU-ČSL, TOP 09 a s KSČM. ODS a ČSSD pak odmítli jednat s dvojblokem ANO a OPB. Nyní překážka padla a ANO na schůzku nejdříve pozve ČSSD.

Podle Svobody probíhají i jiná jednání o nové koalici, ale "z hlediska matematické logiky a některých nepřijatelných kombinací, zejména ve vazbě s KSČM, je celkem logické, že bez ANO a OPB lze obtížně sestavit nějakou racionální koalici."

Předsedou po vyloučeném Pavlu Matouškovi se dnes stal Svoboda. V září svolá sněm, na kterém bude zvolen druhý místopředseda, přičemž první místopředsedkyní zůstává náměstkyně primátora pro finance Lucie Kozlová.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo loni v říjnu hnutí ANO, v 45členném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy