ANO začne jednat s ČSSD o koalici v Českých Budějovicích

ČTK ČTK
20. 7. 2015 23:34
Povolební koalice ANO, Občané pro Budějovice (OPB), TOP 09 a KDU-ČSL přestala fungovat 29. června, kdy opoziční ČSSD úspěšně iniciovala na zastupitelstvu odvolání primátora a jeho tří náměstků.
Bývalý českobudějovický primátor Jiří Svoboda.
Bývalý českobudějovický primátor Jiří Svoboda. | Foto: archiv Jiřího Svobody

České Budějovice - Českobudějovické ANO začne vyjednávat o nové radniční koalici i s ČSSD a s ODS. Dnes o tom rozhodl místní sněm. Po jednání to řekl nově zvolený předseda místní organizace a bývalý primátor Jiří Svoboda.

Povolební koalice ANO, Občané pro Budějovice (OPB), TOP 09 a KDU-ČSL přestala fungovat 29. června, kdy opoziční ČSSD úspěšně iniciovala na zastupitelstvu odvolání primátora a jeho tří náměstků. Pomohli jí k tomu i tři odpadlíci z ANO.

Jednání o nové koalici skončila po prvním kole na mrtvém bodě poté, co ANO a OPB chtěli jednat s eventuálními partnery jako celek. To opoziční ČSSD a ODS odmítly. Nyní se ANO a OPB podle Svobody dohodly, že budou jednat samostatně, ale v souladu.

"Na sněmu jsme se dohodli na základních mantinelech koaličního vyjednávání, a to, že do koalice nepůjdeme s KSČM a s odpadlíky, kteří se podíleli na pádu vedení města," uvedl Svoboda. V prvním kole zástupci ANO jednali s OPB, KDU-ČSL, TOP 09 a s KSČM. ODS a ČSSD pak odmítli jednat s dvojblokem ANO a OPB. Nyní překážka padla a ANO na schůzku nejdříve pozve ČSSD.

Podle Svobody probíhají i jiná jednání o nové koalici, ale "z hlediska matematické logiky a některých nepřijatelných kombinací, zejména ve vazbě s KSČM, je celkem logické, že bez ANO a OPB lze obtížně sestavit nějakou racionální koalici."

Předsedou po vyloučeném Pavlu Matouškovi se dnes stal Svoboda. V září svolá sněm, na kterém bude zvolen druhý místopředseda, přičemž první místopředsedkyní zůstává náměstkyně primátora pro finance Lucie Kozlová.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo loni v říjnu hnutí ANO, v 45členném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy