Řádí v domě ve Strašicích poltergeist? Vědec nepomohl

ČTK ČTK
2. 11. 2009 9:20
Ani vědecké měření zatím neodhalilo příčiny záhady ve Strašicích
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Strašice (Rokycansko) - Podivné jevy typu samovolného hoření zásuvek, praskání skel a žárovek v domku ve Strašicích o víkendu polevily, ale neustaly.

Nevysvětlitelné úkazy sužují obyvatele domku už pátý týden. Ani přivolaní odborníci na geofyziku ale nezjistili jejich příčinu.

Vědec, kterého v neděli na místo povolala obec, ani po téměř čtyřhodinovém měření nic závažného nezjistil, potvrdil starosta Jiří Hahner.

"Měřicí vůz Českého telekomunikačního úřadu má přijet v úterý. Měření jsme ale chtěli urychlit, a proto už jsme povolali odborníky sami," dodal.

Peníze na experty se budou řešit, až se zjistí příčina, tedy konkrétní viník, což má obec podle starosty domluveno s policií.

Měření? Vše je v normálu

"Povolal jsem přítele, profesionálního geofyzika a geoelektrikáře. Provedli jsme měření bludných proudů, tedy elektrických potenciálů v zemi," řekl místní vědec Martin Lang, který s měřením pomáhá.

Experti dále položili do země seismický geophon, aby zjistili vibrace půdy.

"Naměřili jsme v podstatě běžné pozadí, moc jsme se nechytili. Domníváme se, že to chce dlouhodobější monitoring," dodal Lang.

Vědci prověřili elektrický potenciál v cizím proudovém poli, zdánlivý měrný odpor v zemi a provedli základní seismická měření, otřesy a dlouhé vlny.

"Neprojevilo se nic, co by nás okamžitě uhodilo do očí. Vše bylo v běžném normálu," dodal.

Vyženeme zlé duchy

Měřilo se okolo domku, uvnitř je to podle Langa záležitost ČEZ a ČTÚ. Výsledky musí vědci ještě propočítat. Protokoly o měření bude mít obec k dispozici do dvou dnů.

Starostovi chodí neustále nabídky od seriózních institucí po šamany, že v obci provedou kvalifikovaná měření.

"V pátek mi jich telefonovalo asi 200. Jeden člověk nabízel, že vyžene zlé duchy kouzly. Dále dostáváme dopisy lidí, že se za nás modlí," dodal.

Obecní policie hlídá, aby rodina v domku nepřebývala. Nařízení vydala obec a stále platí. Majitel nemovitosti tam má chodit jen na kontroly, aby neshořela.

Nepopsané jevy

ČEZ, obec, řada místních a dalších "mudrců", kteří do obce nyní hojně zajíždějí, nejčastěji problémy vysvětlují vysokofrekvenčním vlněním, které zařízení ČEZ neumí změřit.

"Nepotvrdilo se, zjistili bychom ho. Použitý přístroj byl více než dvacetikanálový a měli jsme možnost měřit vysoké i nízké frekvence," uvedl Lang.

Podle mluvčího ČEZ Martina Sobotky jde o jevy, které nejsou popsány v žádné odborné literatuře. ČEZ pokračuje v hledání zdroje záření.

 

Právě se děje

Další zprávy