Řád milosrdných bratrů chce v Brně převzít provoz nemocnice

ČTK ČTK
19. 3. 2015 14:24
Vedení Brna chce nemocnici Milosrdných bratří sloučit se zadluženou Úrazovou nemocnicí. S tím řád nesouhlasí a nechce městu prodloužit pronájem budov.
Nemocnici Milosrdných bratří v Brně.
Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. | Foto: Aktuálně.cz

Brno – Brnu hrozí, že nebude moci provozovat nemocnici Milosrdných bratří. Provoz nemocnice chce od města převzít Řád Milosrdných bratří, který budovu a pozemky městu pronajímá.

Řád nechce Brnu prodloužit smlouvu o pronájmu pozemků a budov nemocnice, přestože to původně zamýšlel. Smlouva končí v roce 2018, kdy chce řád provoz nemocnice od města převzít, řekl brněnský převor řádu František Martin Macek.

Řádu se nelíbí návrh vedení města na sloučení nemocnice pod jeden management s Úrazovou nemocnicí, která má dluhy desítky milionů.

Hollan sloučení obhajuje

Náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno) ve sloučení vidí úsporu a zefektivnění chodu. Trvá na prodloužení smlouvy a obhajuje sloučení nemocnic pod jeden management.

Obě by ušetřily hromadným nákupem a nedublovaly by se stejnými službami. "S řádem ještě budeme jednat," dodal Hollan.

Milosrdní bratři se obávají toho, že by dluhy částečně přešly na jejich nemocnici.

Řád už v minulosti jednal o případném převzetí nemocnice, ale i o prodloužení smlouvy s bývalým primátorem Romanem Onderkou (ČSSD).

"Převládal názor na prodloužení smluvního vztahu s městem. Vše už bylo nachystané. Jsem přesvědčený, že řád vyděsil návrh na sloučení nemocnic náměstka Hollana, který s nikým z nemocnice ani z řádu nekomunikoval," řekl Onderka.

Řád uvažoval o převzení až později

Převor Macek potvrdil, že řád uvažoval o převzetí provozu až později.

"Smlouvu s městem jsme chtěli prodloužit. Měli bychom tak delší čas na přípravu pozdějšího, alespoň částečného převzetí. O tom jsme informovali už dříve i primátora Onderku. Rádi bychom se do chodu nemocnice zapojili, protože teď nemáme na nic vliv," řekl Macek.

Po zveřejnění záměru nemocnice sloučit se však situace zcela změnila a řád myšlenku na převzetí uspíšil.

"Po nynějších krocích města smlouvu prodloužit nechceme. Postup radnice nechápeme, se slučováním nesouhlasíme, a proto chceme nemocnici provozovat sami," doplnil Macek.

Nemocnice Milosrdných bratří měla v minulosti dluhy, ale za poslední léta se z dostala. Naopak Úrazová nemocnice má dluhy několik desítek milionů korun.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy