Primátorem Brna se stal Petr Vokřál z ANO. Nahradil Onderku

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2014 13:56
Vokřála z hnutí ANO volilo 35 z celkových 55 zastupitelů.
Nový brněnský primátor Petr Vokřál
Nový brněnský primátor Petr Vokřál | Foto: hnutí ANO

Brno - Primátorem Brna se stal lídr ANO Petr Vokřál. Volilo ho 35 z 55 zastupitelů.

Vokřál nahradil Romana Onderku (ČSSD), který byl v čele radnice osm let. Vokřál neměl žádného protikandidáta.

Na magistrátu se změnila celá vládní garnitura. ČSSD a ODS vystřídala koalice hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. Mezi 55 zastupiteli má nadpoloviční většinu v podobě 31 mandátů. V opozici skončila kromě ČSSD a ODS také KSČM a TOP 09.

Nový primátor přednesl před zastupiteli hlavní cíle, kterých chce jako primátor dosáhnout. "Chtěl bych v očích všech Brňáků vrátit důvěru v politiky. Je pro mě nemyslitelné, abych potkával na ulici lidi, kteří se mě ptají, proč vstupuji do něčeho tak špinavého, jako je politika," sdělil Vokřál.

Zároveň řekl, že nadřadí veřejný zájem nad zájmy osobní. "Musíme přestat s politickými roztržkami. Každý z nás by měl přispět k tomu, abychom zlepšili situaci ve městě. Je třeba si uvědomit, že máme před sebou jednu z posledních možností čerpat peníze z fondů Evropské unie," dodal Vokřál, který chce také zefektivnit chod městských firem.

Vokřál poděkoval dosavadnímu primátorovi Onderkovi za to, co pro město udělal. Dále vyzval ostatní zastupitele ke spolupráci. "Přál bych si, abychom v sobě všichni našli tolik pokory, abychom hledali řešení, která pomohou městu," doplnil Vokřál. Jako primátor bude mít na starosti mezinárodní spolupráci a bezpečnost.

První náměstkyní primátora se stala lidovkyně Klára Liptáková. Do její gesce bude spadat správa majetku a školství. Druhým náměstkem zastupitelé zvolili Richarda Mrázka (ANO), který bude mít v kompetenci dopravu, investice a čerpání peněz z evropských fondů.

Hollan náměstkem

Třetím náměstkem pro kulturu, sociální oblast a zdravotnictví se stal Matěj Hollan (Žít Brno). Rozvoj města s územním plánováním a životním prostředím bude mít na starosti poslední náměstek Martin Ander (SZ), který už dělal náměstka Onderkovi v letech 2006 až 2010.

Kromě primátora a náměstků budou v jedenáctičlenné radě tři zástupci ANO, dva lidovci a jeden člen Žít Brno. Jsou to ředitelka hotelu Petra Rusňáková a podnikatelé Marek Janíček s Tomášem Kratochvílem (všichni ANO), specialista na informační technologie Jiří Ulip (Žít Brno) a lékař Daniel Rychnovský se starostou městské části Žebětín Vítem Beranem (KDU-ČSL).

Kratochvíl bude mít na starosti oblast městských firem, z jejichž vedení chce koalice dostat pryč politiky. Ulip zase bude mít na starosti systém, který má zaručit otevřenost radnice. Právě na těchto dvou bodech mimo jiné koalice stavěla.

Bývalý primátor Onderka se odmítl jakkoliv vyjadřovat. Jeho bývalý náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) však považuje koalici za křehkou. "Už jen to, že na posbírání nadpoloviční většiny hlasů bylo potřeba dát dohromady čtyři subjekty, je známkou možných problémů a nestability. My jsme přišli s řešením koalice na takzvaném vládním půdorysu tří stran, což by dávalo stejný počet koaličních zastupitelů a větší stabilitu menším počtem subjektů," sdělil Pospíšil.

ANO s lidovci však před ČSSD dali přednost Žít Brno a zeleným. Podle Pospíšila může vést k problémům také široké rozpětí u dvou nových hnutí. "Zatímco v ANO jsou vesměs podnikatelé a manažeři, v Žít Brno jsou naopak mladí a nezkušení lidé," dodal Pospíšil.

Ve Sněmovním sále Nové radnice v Brně se sešlo 13 zastupitelů z hnutí ANO, 11 z ČSSD, sedm shodně za Žít Brno a lidovce, pět za ODS a po čtyřech za KSČM, Stranu zelených a TOP 09. Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO před ČSSD a Žít Brno. Před čtyřmi lety zvítězila ČSSD před ODS.

Děčín povede Blažková

O tom, kdo obsadí primátorské křeslo, se v úterý rozhodovalo i v Děčíně. Primátorkou města zvolili zastupitelé Marii Blažkovou (ANO). Získala 22 hlasů z 26.

ANO bude ve městě vládnout společně s Volbou pro město a koalicí ODS a hnutí Pro sport a zdraví. Nová koalice má v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu většinu 17 hlasů. Dosud vládnoucí ČSSD skončila v opozici.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy