Zemanův koncert pro příznivce stál půl milionu, zjistil student. Adekvátní částka, tvrdí Ovčáček

Jan Menšík
Aktualizováno 23. 3. 2017 22:20
Před čtrnácti dny prezident Miloš Zeman oficiálně oznámil, že bude znovu kandidovat na post prezidenta republiky. O den dříve se to však dozvěděla bezmála tisícovka jeho příznivců, kteří se zúčastnili akce ve Španělském sále. Celá akce nazvaná Můj čtvrtý rok s vámi přišel Správu Pražského hradu na více než půl milionu korun. Největší položku tvořilo občerstvení hostů.
Miloš Zeman oznámil svou kandidaturu na prezidenta.
Miloš Zeman oznámil svou kandidaturu na prezidenta. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Za dobu, kdy je Miloš Zeman prezidentem, uspořádal ve Španělském sále již několik slavnostních večerů. Ten poslední se konal na začátku března a Zeman při něm oznámil, že bude znovu kandidovat. Akce pro tisícovku hostů nazvaná Můj čtvrtý rok s vámi stála daňové poplatníky více než půl milionu korun. Vloni zaplatila Správa Pražského hradu obdobnou částku. 

Největší porci peněz "spolkl" raut, za který Hrad zaplatil více než 400 tisíc korun. Nápoje stály 35 tisíc, zbytek Hrad zaplatil za hostesky, moderátora či osvětlení. 

Přesné výdaje prozradili správci Hradu podle zákona o svobodném přístupu informací středoškolskému studentovi Matěji Prášilovi. "Značně mě iritovala situace, kdy soukromou oslavu a svým způsobem i začátek předvolební kampaně financovala Správa Pražského hradu, tedy stát a všichni daňoví poplatníci," okomentoval své pohnutky pro Aktuálně.cz Prášil, jenž v rámci projektu Demagog.cz vede twitterovou komunikaci a který dokument následně zveřejnil na svém twitterovém účtu. "Myslím si, že by Správa Pražského hradu neměla financovat takovéto akce," dodal.

Podle prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka má prezident republiky právo pořádat na Hradě společenské akce, což podle Ovčáčka před časem potvrdil i někdejší mluvčí Václava Havla a znalec etikety Ladislav Špaček. "Částka je zcela adekvátní," soudí Ovčáček. "Při akci Můj čtvrtý rok s vámi byl vyšší počet hostů než loni. Pokud jde právě o loňskou akci Můj třetí rok s vámi, náklady dosáhly 485 124 korun," doplnil.

Správa Pražského hradu Prášilovi napsala, že se nejednalo o soukromou oslavu, ale koncert k výročí inaugurace prezidenta republiky, se kterým rozpočet počítal. "Mezi úkoly Správy pražského hradu v hlavní činnosti patří mj. také pořádání a organizování kulturní činnosti v areálu Pražského hradu, zejména pak činnosti hudební," stojí ve zprávě zaslané Prášilovi.

Prvním bodem programu skutečně bylo vystoupení Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Bezprostředně po koncertě Zeman oznámil, že se za rok bude opět ucházet o post prezidenta republiky. Poté následoval raut.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Policie vyšetřuje srážku vlaků na Prostějovsku jako obecné ohrožení

Sobotní srážku lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. Kvůli vyšetřování okolností nehody hledá policie cestující, kteří z místa nehody po střetu vlaků odešli, informovala mluvčí policie Miluše Zajícová. Příčinou střetu byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, dva lidé se při nehodě zranili. V místě nehody je stále omezen provoz, řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Nehoda se stala v sobotu ve 13:30 v blízkosti stanice Němčice nad Hanou, nákladní lokomotiva se zde střetla s osobním vlakem č. 3821 jedoucím z Olomouce do Nezamyslic. "Událost je šetřena pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Touto cestou se obracíme na cestující z osobního vlaku, kteří z místa nehody odešli ještě před příjezdem policie," uvedla policejní mluvčí. Cestující, které policie nestihla na místě zkontaktovat, by se měli obrátit na linku 158, podle policie by svým svědectvím mohli pomoci s řádným objasněním této závažné železniční nehody, dodala Zajícová.

Podle Drážní inspekce byla příčinou srážky pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. Vyšetřování příčin podle mluvčího inspekce Martina Drápala potrvá několik měsíců.

Při nehodě byl zraněn jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí samostatně jedoucí lokomotivy. V obou případech šlo o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Podle Drážní inspekce byly škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun na osobním vlaku, pět milionů na lokomotivě a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Příčinou nehody trolejbusu a tramvaje v Brně byly ulomené šrouby, policie případ odložila

Policie po více než dvou letech prověřování odkládá případ nehody tramvaje a trolejbusu z dubna 2019 v Křenové ulici v Brně. Příčinou nehody bylo ulomení šroubů u trolejbusu, podle policie tak není na místě věc vyřídit jinak. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb. Při nehodě se tehdy zranilo 43 lidí.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc není na místě vyřídit jinak. Příčinou bylo ulomení závrtných šroubů silentbloku, které řidič nemohl předpokládat a jejich případné narušení kontrolou před jízdou ani odhalit," uvedl mluvčí.

Šrouby se v rámci generální opravy trolejbusu měnily, znalecké zkoumání odhalilo rozdíl v technologii jejich výroby. "Policisté prověřovali, zda v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů některý ze subjektů v tomto směru nepochybil. Po vyhodnocení všech opatřených důkazů byla zjištěna dílčí pochybení více zainteresovaných osob, nedosahovala však takové intenzity, aby mohla být postižena normami trestního práva," uvedl mluvčí.

Nehoda se stala v pondělí 1. dubna 2019 před 14:00, ulici téměř na šest hodin zablokovala. Trolejbus jedoucí v kolejovém pásu znenadání vybočil do protisměru a čelně se střetl s protijedoucí tramvají, která jela bez cestujících. V nemocnici skončily čtyři desítky lidí včetně obou řidičů, 13 lidí bylo zraněno těžce a středně těžce. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy