Zemanův koncert pro příznivce stál půl milionu, zjistil student. Adekvátní částka, tvrdí Ovčáček

Jan Menšík
Aktualizováno 23. 3. 2017 22:20
Před čtrnácti dny prezident Miloš Zeman oficiálně oznámil, že bude znovu kandidovat na post prezidenta republiky. O den dříve se to však dozvěděla bezmála tisícovka jeho příznivců, kteří se zúčastnili akce ve Španělském sále. Celá akce nazvaná Můj čtvrtý rok s vámi přišel Správu Pražského hradu na více než půl milionu korun. Největší položku tvořilo občerstvení hostů.
Miloš Zeman oznámil svou kandidaturu na prezidenta.
Miloš Zeman oznámil svou kandidaturu na prezidenta. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Za dobu, kdy je Miloš Zeman prezidentem, uspořádal ve Španělském sále již několik slavnostních večerů. Ten poslední se konal na začátku března a Zeman při něm oznámil, že bude znovu kandidovat. Akce pro tisícovku hostů nazvaná Můj čtvrtý rok s vámi stála daňové poplatníky více než půl milionu korun. Vloni zaplatila Správa Pražského hradu obdobnou částku. 

Největší porci peněz "spolkl" raut, za který Hrad zaplatil více než 400 tisíc korun. Nápoje stály 35 tisíc, zbytek Hrad zaplatil za hostesky, moderátora či osvětlení. 

Přesné výdaje prozradili správci Hradu podle zákona o svobodném přístupu informací středoškolskému studentovi Matěji Prášilovi. "Značně mě iritovala situace, kdy soukromou oslavu a svým způsobem i začátek předvolební kampaně financovala Správa Pražského hradu, tedy stát a všichni daňoví poplatníci," okomentoval své pohnutky pro Aktuálně.cz Prášil, jenž v rámci projektu Demagog.cz vede twitterovou komunikaci a který dokument následně zveřejnil na svém twitterovém účtu. "Myslím si, že by Správa Pražského hradu neměla financovat takovéto akce," dodal.

Podle prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka má prezident republiky právo pořádat na Hradě společenské akce, což podle Ovčáčka před časem potvrdil i někdejší mluvčí Václava Havla a znalec etikety Ladislav Špaček. "Částka je zcela adekvátní," soudí Ovčáček. "Při akci Můj čtvrtý rok s vámi byl vyšší počet hostů než loni. Pokud jde právě o loňskou akci Můj třetí rok s vámi, náklady dosáhly 485 124 korun," doplnil.

Správa Pražského hradu Prášilovi napsala, že se nejednalo o soukromou oslavu, ale koncert k výročí inaugurace prezidenta republiky, se kterým rozpočet počítal. "Mezi úkoly Správy pražského hradu v hlavní činnosti patří mj. také pořádání a organizování kulturní činnosti v areálu Pražského hradu, zejména pak činnosti hudební," stojí ve zprávě zaslané Prášilovi.

Prvním bodem programu skutečně bylo vystoupení Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Bezprostředně po koncertě Zeman oznámil, že se za rok bude opět ucházet o post prezidenta republiky. Poté následoval raut.

 

Právě se děje

Další zprávy