reklama
 
 

Povodně v Západní Virginii mají už 23 mrtvých a desetitisíce domácností bez plynu a elektřiny

25. 6. 2016
Jde zřejmě o nejhorší povodně, které stát Západní Virginie na východě USA postihly za posledních sto let. 66 tisíc domácností zůstalo bez elektřiny nebo bez plynu, vážně poškozena je nejméně stovka obydlí. Do pátracích operací po pohřešovaných osobách je už zapojeno na 200 gardistů. Nejhůře postiženou oblastí je okres Greenbier, který hlásí 15 mrtvých. "Silnice jsou zničeny, mosty pryč, domy shořely nebo je smetla voda," popsal situaci místní šerif Jan Cahill.

Charleston - Nejméně 23 obětí již mají na svědomí záplavy, které zasáhly americký stát Západní Virginie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčí západovirginského úřadu pro zvládání krizových situací Jessicu Ticeovou. Jde zřejmě o nejhorší povodně, které tuto oblast postihly za posledních 100 let.

Mohutné bouře a velká voda způsobily ve státě rozsáhlé škody a zanechaly na 66 000 domácností bez elektřiny nebo bez plynu. Podle guvernéra Earla Raye Tomblina je vážně poškozena nejméně stovka obydlí. Šest desítek silnic je neprůjezdných kvůli stromům popadaným na vozovky a počet takto přerušených komunikací se ještě zřejmě zvýší.

"Naším největším problémem je stále stoupající voda, která způsobila rozsáhlé škody v nejméně šesti okresech," uvedl Tomblin. Ten požádal Národní gardu o poskytnutí 500 vojáků na pomoc v boji se živlem. Do pátracích operací po pohřešovaných osobách je už zapojeno na 200 gardistů.

Desítky lidí museli záchranáři vyzvednout ze střech domů, kam uprchli před záplavovými vodami. Další museli zachraňovat poté, co uvázli ve svých autech.

"Stalo se to tak rychle, že někteří lidé jedoucí v autech museli okamžitě vylézt na střechu, aby se zachránili," popsala dramatickou situaci senátorka Shelley Moore Capitová. Dodala, že něco takového ve svém státě ještě nezažila.

"Naší prioritou jsou nyní pátrací a záchranné operace. Bylo to dlouhých 24 hodin a dalších 24 hodin nebude o moc jednodušších," řekl guvernér. Dodal, že bouřky se už vzdalují a "jejich aktivní fáze" by mohla už dnes skončit. Nicméně upozornil, že srážky ještě mohou pokračovat.

Nejhůře postiženou oblastí je okres Greenbier, který hlásí 15 mrtvých. "Silnice jsou zničeny, mosty pryč, domy shořely nebo je smetla voda," popsal situaci místní šerif Jan Cahill.

autor: ČTK | 25. 6. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama