Potíže hlásí 48 míst republiky

redakce DOM, čtk
31. 3. 2006 10:04
ZÁPLAVY - Po deštivé noci je v Česku osmačtyřicet míst bezprostředně ohrožených záplavami. Uvnitř: MAPA, POVODNĚ MINUTU PO MINUTĚ

Vážná je situace na řece Moravě, která stále stoupá. A nepolevuje ani napětí obcí a měst na Dyji - Vranovská přehrada přetéká a plní řeku masou vod.

V noci se protrhla sypaná hráz řeky Jevišovka nad obcí Jevišovice. Voda se zatím rozlila jen do polí a luk; na místě je podle zjištění Aktuálně.cz 155. pluk brněnských záchranářů. Mají nedostatek pytlů na zpevnění hráze.

Od čtvrtka osmé hodiny večerní pak platí stav nebezpečí na Jindřichohradecku a Táborsku; Lužnici přiživuje přetékající rybník Rožmberk, její dolní tok může vystoupat až o čtvrt metru.

Evakuace již postihly obyvatele Mělníka či Ústí nad Labem, nové problémy hlásí obce na Chrudimce a Želivce.

Meteorologové varují, že bude dál pršet. Extrémní povodně hrozí až do neděle zejména Jihomoravskému a Zlínskému kraji.

Vláda zároveň rozhodla o první finanční pomoci: na nočním zasedání ihned uvolnila 50 miliónů korun na nutnou pomoc lidem bez domova či na zpevnění mostů. (Více čtěte v článku Minuta po minutě.)

PODROBNOSTI O SITUACI NA JEDNOTLIVÝCH MÍSTECH HLEDEJTE:

Říčka Novohradka na Chrudimsku se 27. března začala vylévat z koryta. U Dvakačovic zatopila už některé komunikace, ohrožuje zahrady a domy.
Říčka Novohradka na Chrudimsku se 27. března začala vylévat z koryta. U Dvakačovic zatopila už některé komunikace, ohrožuje zahrady a domy. | Foto: čtk

Stav na českých tocích MINUTU po MINUTĚ - ZDE

 

 

MAPA - SITUACE V JEDNOTLIVÝCH KRAJÍCH (stav většiny krajů k 31.3. 9:00)

 

Právě se děje

Další zprávy