V Česku napadne až 30 centimetrů. Pokud musíte vlakem, přibalte si jídlo a léky, vyzvaly České dráhy

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2018 17:09
Meteorologové varují i před náledím, silným větrem a závějemi. Náledí se očekává v celém Česku od středečních 16:00.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - V Čechách bude ve středu chumelit, za hodinu mohou spadnout až tři centimetry sněhu. Další velmi silné sněžení se očekává ve čtvrtek, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu.

Ve výstraze to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kvůli silnému sněžení očekává kalamitní stav na silnicích. Varuje i před náledím, silným větrem a závějemi. Náledí se očekává v celém Česku od středečních 16:00.

Velmi silně foukat začne ve čtvrtek odpoledne. Na jihu republiky může vítr dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 125 km/h. V noci na pátek bude slábnout. Kvůli velmi silnému větru a hustému sněžení se ve čtvrtek odpoledne a večer očekávají na horách na severu závěje.

Lidé proto mají v případě jízdy počítat se zpožděním, pamatovat mají na zimní výbavu, teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení. Možné jsou i komplikace se zásobováním a zdravotnickými službami, vyloučit se nedají ani výpadky elektrického proudu.

České dráhy odrazují cestující od cestování během kalamity

Na výstrahu meteorologů zareagovaly také České dráhy. V depech budou podle mluvčího Petra Šťáhlavského připraveny pohotovostní lokomotivy a ve vybraných stanicích zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří budou nuceni na delší dobu přerušit svou cestu.

Pohotovost budou držet také desítky zaměstnanců Českých drah, kteří v případě potřeby mimořádně nastoupí do služby. 

"Žádáme cestující, kteří nemusejí v době platnosti výstrahy meteorologů cestovat, aby své cesty zvážili, případně odložili, zvláště pak pokud cestují například s dětmi," říká Šťáhlavský.

České dráhy také prosí cestující, aby se na cestu vlakem vybavili tekutinami, jídlem, případně léky, které pravidelně užívají, a to i v případě cesty na kratší vzdálenost.

 

Právě se děje

před 45 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy