V Čechách padaly teplotní rekordy. Středočeský a Ústecký kraj trápí smog

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2015 17:16
V Jihočeském a Středočeském kraji padaly ve čtvrtek teplotní rekordy. Zatím tedy nelze předpokládat naplnění pranostiky o příjezdu Martina na bílém koni. Ta říká, že by 11. listopadu mělo začít sněžit. "To se ovšem momentálně skutečně očekávat nedá," podotkl František Vavruška z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Ve Středočeském a Ústeckém kraji byla ve čtvrtek vyhlášena smogová situace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: REUTERS/Luke MacGregor

Praha - Teploty v Jihočeském a Středočeském kraji ve čtvrtek dosahovaly rekordních hodnot. V Neumětelech na Berounsku meteorologové naměřili 19,2 stupně Celsia, vyšší teploty byly také na Příbramsku. Ve Vráži na Písecku meteorologové naměřili 19,0 stupně Celsia.

Další rekordy překonaly stanice v Husinci na Prachaticku a ve Strakonicích. Řekl to František Vavruška z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Čtvrteční údaj z Vráže vymazal hodnotu z roku 2008. Tehdy tam 5. listopadu bylo 18,3 stupně. Čtvrteční teplota v Husinci dosáhla 18,5 a ve Strakonicích 17,7 stupně Celsia. Podobné počasí bude podle Vavrušky pokračovat i v příštích dnech. "Podle předpovědi bude stejně až do úvodu příštího týdne," uvedl.

Zatím tedy nelze předpokládat naplnění pranostiky o příjezdu Martina na bílém koni. Ta předpokládá, že by 11. listopadu mělo začít sněžit. "To se ovšem momentálně skutečně očekávat nedá," podotkl Vavruška.

Teplotní rekord pro tento den byl překonán například v Rožmitálu pod Tremšínem na Příbramsku. Meteorologové zde naměřili 18,3 stupně Celsia a byl tak pokořen rekord z roku 2008, kdy se rtuť teploměru vyšplhala na 16,6 stupně Celsia. V samotné Příbrami bylo 18,2 stupně Celsia.

Ve Středočeském kraji byla ve čtvrtek do odvolání vyhlášena také smogová situace. Na některých stanicích v kraji překročil 24hodinový průměr koncentrací částic polétavého prachu 100 mikrogramů na metr krychlový ve dvou po sobě následujících dnech.

Mezní hranice je 50 mikrogramů na metr krychlový. Smog je zde podle meteorologů způsoben inverzní situací a nepříznivými rozptylovými podmínkami. V pátek už by se situace měla začít zlepšovat.

V Ústeckém kraji meteorologové také vyhlásili poprvé o tomto podzimu smogovou situaci. A po dlouhé době poprvé kvůli koncentraci oxidu siřičitého. V posledních letech za smogem stojí většinou zvýšení koncentrací částic polétavého prachu.

Na severu Čech, tedy v Ústeckém a Libereckém kraji, ve čtvrtek stejně jako jinde v republice také padaly teplotní rekordy. Vůbec nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Varnsdorfu na Děčínsku, kde teploměr odpoledne ukazoval 17,8 stupně Celsia.

V Libereckém kraji rekord padl na stanici v Harrachově, kde bylo 16,9 stupně Celsia, dosud byl rekord 16 stupňů z roku 1963. Ze stejného roku pochází nejvyšší teplota ve stanici Desná, a to 15,3 stupně Celsia, ve čtvrtek tam měli stejně teplo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy