Chladný srpen pokračuje, na horách v noci mrzlo. Rekordně nízké teploty naměřilo deset stanic

ČTK ČTK
12. 8. 2016 15:06
Teplotní minimum pro 12. srpen zaznamenalo v Česku deset meteorologických stanic, především na východě republiky. Nejchladněji bylo v Jizerských horách, ale také na Šumavě. V Orlickém Záhoří bylo naměřeno minus 0,7 stupně Celsia. Nejstarší rekord z roku 1908 byl překonán v Přerově, kde meteorologové naměřili 5,4 stupně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Deset meteorologických stanic většinou ve východní části České republiky zaznamenalo v noci na pátek rekordní teplotní minima pro 12. srpen. Nejchladněji ovšem bylo na pláních Šumavy a v Jizerských horách, například Orlické Záhoří zaznamenalo minus 0,7 stupně Celsia. Rekordy tam ale nepadly. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Rekordy padly v Přerově, Valašském Meziříčí, Vizovicích, Bohumíně-Záblatí, Pohořelicích, Strážnici, Deštném v Orlických horách, Mořkově, Bělotíně a na Labské Boudě. Všechny tyto stanice zaznamenávají teplotu alespoň 30 let. Nejstarší rekord byl překonán v Přerově. Naměřili tam 5,4 stupně Celsia, dosavadní nejnižší hodnota byla 5,8 stupně z roku 1908. Tamní stanice funguje 135 let.

Na čtyřech místech Česka pak byly ráno naměřeny minusové hodnoty. Vedle Orlického Záhoří to bylo i na Kořenově, v Rokytské Slati a Březníku.

Rekordy padaly už ve čtvrtek, nové minimum pro 11. srpen zaznamenalo také pražské Klementinum. "Noc na sobotu již bude podstatně teplejší a minimálně až do konce příštího týdne by se chladné počasí minulých dnů nemělo opakovat," uvedl Pavel Šimandl z ČHMÚ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy