Jak se správně chovat za bouřky? Připomeňte si desatero rad hasičů

hrz hrz
7. 8. 2019 19:26
Za rok se vyskytne 25 až 40 bouřkových dní. Většina z nich připadá na letní měsíce, tedy do času prázdnin, dovolených a výletů v přírodě. Zatímco ve městě se člověk jednoduše schová do budovy, v přírodě to je složitější a člověk musí dodržovat několik bezpečnostních pravidel. O tom, jak může být bouřka nebezpečná, svědčí ročně nejen desítky požárů obydlí způsobených bleskem, ale také lidská zranění či úmrtí. Ve středu po zásahu bleskem zemřela žena na Děčínsku. Přečtěte si rady hasičů, jak se zachovat, pokud vás venku zastihne bouřka.
Foto: Shutterstock.com

Kde se schovat

Zásadní rada samozřejmě zní: během bouřky nevycházejte zbytečně ven a raději si neplánujte výlety, pokud předpověď hlásí výskyt bouřek. Jenže bouřka může přijít nečekaně nebo dříve, než se předpokládalo, a zastihnout lidi třeba na celodenním výletě. Pokud se člověk v době bouřky nachází venku, měl by se schovat. 

"Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí," zní rada hasičů.

 

Právě se děje

Další zprávy