Do Česka míří léto, o víkendu teplota prvně překročí 30 °C

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2014 13:09
Začátkem příštího týdne by mělo být dokonce 32 °C.
Takto vypadaly minulé tropy v Praze.
Takto vypadaly minulé tropy v Praze. | Foto: Jan Langer

Praha – Do Česka přichází pravé letní počasí. Ještě ve čtvrtek teploty vystoupají k příjemným 22 stupňům Celsia, o víkendu ale teploměr prvně v tomto roce ukáže tropickou třicítku. Bude nejtepleji od konce loňského srpna.

V pátek bude jasná až polojasná obloha a teploty se budou podle Českého hydrometeorologického úřadu pohybovat mezi 22 a 26 °C. Nejnižší noční teploty pak klesnou k 10 až 6 °C.

V sobotu přes den nás opět čeká jasná až polojasná obloha s teplotami od 26 do 30 °C. ČHMÚ zatím nevydal kvůli horkému počasí speciální výstrahu, nicméně upozorňuje, že v neděli teplota ještě poroste a začne v maximech dosahovat 31 až 32 °C. Možná tedy padnou další teplotní rekordy.

„V Praze Klementinu činí teplotní rekord pro tuto neděli 31,9 °C a pochází z roku 2003. Stejnou hodnotu má i následující pondělní teplotní rekord z roku 1885,“ řekl David Prantl ze společnosti InMeteo.

V noci pak bude mezi 9 a 13 stupni. Začátkem příštího týdne bude až 32 °C s nočními teplotami kolem 15 °C. Stejné počasí vydrží i celý příští pracovní týden, v pátek by se mělo mírně ochladit na 25 až 29 °C.

Foto: Zdeněk Pelda

Letní stav je i na většině českých řek, které ještě minulý týden trápily vydatné deště. Vyšší a pro vodáky příjemnější průtoky zůstaly jen na velkých tocích, hladiny ale klesají. Nejvíce vody má Lužnice, informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Hub letos v Česku zatím moc neroste, i když současné relativně teplé a vlhké počasí by jim mělo přát. V tuto dobu obvykle nastupují letní druhy jako hřiby, ryzce nebo holubinky, v lesích jich je ale poskrovnu. Řekl to Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

"Dosavadní růst není valný, houby téměř nerostou," oznámil. Věří ale, že se situace zlepší, zvlášť pokud nynější počasí vydrží.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy