Do Česka míří léto, o víkendu teplota prvně překročí 30 °C

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2014 13:09
Začátkem příštího týdne by mělo být dokonce 32 °C.
Takto vypadaly minulé tropy v Praze.
Takto vypadaly minulé tropy v Praze. | Foto: Jan Langer

Praha – Do Česka přichází pravé letní počasí. Ještě ve čtvrtek teploty vystoupají k příjemným 22 stupňům Celsia, o víkendu ale teploměr prvně v tomto roce ukáže tropickou třicítku. Bude nejtepleji od konce loňského srpna.

V pátek bude jasná až polojasná obloha a teploty se budou podle Českého hydrometeorologického úřadu pohybovat mezi 22 a 26 °C. Nejnižší noční teploty pak klesnou k 10 až 6 °C.

V sobotu přes den nás opět čeká jasná až polojasná obloha s teplotami od 26 do 30 °C. ČHMÚ zatím nevydal kvůli horkému počasí speciální výstrahu, nicméně upozorňuje, že v neděli teplota ještě poroste a začne v maximech dosahovat 31 až 32 °C. Možná tedy padnou další teplotní rekordy.

„V Praze Klementinu činí teplotní rekord pro tuto neděli 31,9 °C a pochází z roku 2003. Stejnou hodnotu má i následující pondělní teplotní rekord z roku 1885,“ řekl David Prantl ze společnosti InMeteo.

V noci pak bude mezi 9 a 13 stupni. Začátkem příštího týdne bude až 32 °C s nočními teplotami kolem 15 °C. Stejné počasí vydrží i celý příští pracovní týden, v pátek by se mělo mírně ochladit na 25 až 29 °C.

Foto: Zdeněk Pelda

Letní stav je i na většině českých řek, které ještě minulý týden trápily vydatné deště. Vyšší a pro vodáky příjemnější průtoky zůstaly jen na velkých tocích, hladiny ale klesají. Nejvíce vody má Lužnice, informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Hub letos v Česku zatím moc neroste, i když současné relativně teplé a vlhké počasí by jim mělo přát. V tuto dobu obvykle nastupují letní druhy jako hřiby, ryzce nebo holubinky, v lesích jich je ale poskrovnu. Řekl to Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

"Dosavadní růst není valný, houby téměř nerostou," oznámil. Věří ale, že se situace zlepší, zvlášť pokud nynější počasí vydrží.

 

Právě se děje

Další zprávy