Česko zasypal sníh, silnice jsou s opatrností sjízdné. Výstraha před náledím platí dál

ČTK Domácí ČTK , Domácí
Aktualizováno 17. 3. 2018 10:07
Před 05:00 se na 21. kilometru Pražského okruhu u exitu Jinočany srazil kamion s autobusem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V noci na sobotu na řadě míst Česka sněžilo, což komplikuje především situaci na silnicích. I nadále platí pro celé území Česka výstraha meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu před náledím a silným větrem.

V Praze od pátečního večera sněží, teploty se ráno pohybovaly kolem čtyř stupňů pod nulou. Silnice jsou podle informací silničářů mokré a sjízdné bez omezení, vzhledem k víkendu je poměrně slabý provoz. Řidiči ale musí počítat se sněhovými přeháňkami, na některých místech i s námrazou a nárazovým větrem. Dopravní podnik na webu upozornil cestující, že autobusy mohou kvůli počasí nabírat zpoždění. Před 05:00 se na 21. kilometru Pražského okruhu u exitu Jinočany srazil kamion s autobusem.

Na Pražském okruhu u Barrandova se kolem 09:00 převrátil kamion, který převážel osobní auta. Nehoda zablokovala všechny jízdní pruhy, část převážených vozů vypadla do středových vozidel i do protisměru, tvořily se kolony až na 25 minut.  

Na severu Olomouckého kraje sněžilo, silnice tam pokrývají zbytky rozbředlého sněhu a jsou sjízdné s opatrností. Na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách leží místy uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Ostatní silnice v kraji jsou většinou holé a suché.

Silnice na Vysočině jsou po sněhových přeháňkách sjízdné s opatrností. Zbytky sněhu byly ráno hlavně na vozovkách nižších tříd sypaných drtí. Hlavní tahy byly po chemickém ošetření mokré. Kromě sněhových přeháněk byla v noci na dnešek v kraji místy i hustá mlha. Silničáři jezdili s 92 sypači. Problémy v dopravě neměli hlášeny. "Zatím nemám zvenku žádnou negativní informaci, že by nám někde něco nejelo," uvedl Dalibor Tomšů z dispečinku krajské správy a údržby po 06:30.

Sněhové přeháňky či námraza mohou komplikovat sjízdnost řidičům v některých částech Moravskoslezského kraje. Silnice jsou ale sjízdné. Ve vyšších polohách v horských oblastech udržovaných inertním posypem může být ujetá slabá vrstva sněhu. 

Jak se o víkendu ochladí, kolik napadne sněhu a jak silně bude foukat vítr, prozradí v předpovědi meteoroložka Dagmar Honsová. | Video: Dagmar Honsová, Meteopress

Na západě Čech v noci sněžilo a teploty klesly na několik stupňů pod nulu. Silnice jsou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři varují i před námrazou.

Na jihu Čech k ránu místy dešťové přeháňky přecházely ve sněžení, teploty klesly i tři stupně pod nulu. Silničáři měli nejvíc výjezdů na Táborsku, Strakonicku a na Jindřichohradecku. Po chemickém ošetření jsou silnice mokré, ale řidiči by měli jezdit opatrně. Někde mohou být namrzlé mosty nebo vozovky na okrajích lesů.

Silnice na jihu Moravy jsou některé sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Důvodem jsou sněhové přeháňky. Silničáři řidiče upozorňují také na namrzání vozovek.

Ve středních Čechách v noci napadl sníh a ještě ráno na řadě míst intenzivně sněžilo. Silnice jsou sjízdné, řidiči by ale měli dbát zvýšené opatrnosti. Silničáři v noci vyslali do terénu všechny sypače a kvůli bezpečnosti chemicky ošetřili i silnice na území některých chráněných oblastí, což se běžně nedělá. Na silnice druhé a třetí třídy v regionu v noci vyjelo více než 160 sypačů.

Silnice v Ústeckém kraji pokryl čerstvý sníh. Řidiči musí počítat se sněhovými jazyky, s náledím i námrazou. Potíže mají kamiony na Děčínsku, kde se tvoří kolony na silnici směrem na Českou Lípu. Policie od rána řešila v Ústeckém kraji v souvislosti s počasím už několik nehod. Řidiči bourali v Ústí nad Labem, Děčíně či na Chomutovsku. Policisté proto nabádají k velké opatrnosti při cestování po regionu.

V Libereckém kraji leží na silnicích čerstvý sníh. Silničářům se zatím daří udržet všechny komunikace sjízdné, ale nabádají k velké opatrnosti. Policisté řešili od rána několik nehod, včetně zapadlého kamionu. S kolonou nákladních aut dlouhou zhruba šest kilometrů musí počítat řidiči u obce Svor na Českolipsku. U obce Rychnov na Jablonecku zapadl kamion. Nehodu vyšetřují policisté ve Stráži nad Nisou, v Jablonci nad Nisou naboural autobus do zaparkovaného automobilu.

 

Právě se děje

Další zprávy