Pršet bude do středy. Voda zatopí sklepy a poničí silnice

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 8. 2015 15:56
Meteorologové již pro Čechy zveřejnili výstrahu před vydatnými dešti. Především v nížinách bude rychle odtékající voda dělat problémy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Po tropických dnech, kdy teploty často atakovaly 40 °C, přišlo na začátku týdne výrazné ochlazení. Během pondělí a úterý mají být nejvyšší denní teploty i o 20 °C nižší.

S ochlazením přišly i silné deště, které vydrží až do středy a podle meteorologů místy dojde k rozvodnění potoků a malých řek. Vydatné srážky mohou také zatopit sklepy nebo podemlít silnice.

Ochlazení způsobuje chladnější vzduch od jihozápadu, který do České republiky začal proudit během neděle. Vrcholu by měl dosáhnout v úterý, kdy přes den bude až 21 °C. Pak začne příliv chladného vzduchu slábnout a postupně se zase lehce oteplí.

Od začátku týdne až do středy bude na většině území silně pršet, meteorologové již kvůli silným srážkám vyhlásili výstrahu. V pondělí se budou nejvyšší denní teploty pohybovat kolem 21 až 25 °C, na horách kolem 18 °C, nejnižší noční teploty budou 18 až 14 °C. Vát bude mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s, na severovýchodě mírný východní vítr, v bouřkách přechodně zesílí.

V úterý a ve středu bude převážně zataženo, na většině území s deštěm. Přes den naměříme 17 až 21 °C. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat kolem 17, až 13 °C. nejprve bude vát mírný severozápadní vítr, postupně se přemění na severní až severovýchodní vítr o síle 2 až 6 m/s.

Zbytek pracovního týdne bude znovu polojasný až jasný. Místy se objeví déšť nebo přeháňky. Ráno se vyskytnou ojediněle mlhy. Přes den naměříme 21 až 25 °C, v noci 14 až 10 °C. Vát bude mírný severovýchodní až východní vítr o síle 2 až 5 m/s, který postupně zeslábne.

Na víkend meteorologové hlásí jasno až polojasno a ojedinělé přeháňky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 23 až 28 °C. V noci naměříme 15 až 10 °C.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy