Objev v kosmu! Planeta podobná Zemi

Red Zah
25. 1. 2006 20:56
Washington - Mezinárodní tým astronomů našel mimo naší sluneční soustavu planetu, která se z dosud známých nebeských těles nejvíce podobá Zemi.

Roste tak naděje, že se jednou podaří najít takovou planetu, na níž by mohl existovat život. Informovala o tom agentura Reuters.

"Jde o důležitý průlom v hledání odpovědi na otázku, zda jsme ve vesmíru sami," řekl Michael Turner z Národní vědecké nadace. "Tým objevil planetu, která se zatím nejvíce podobá Zemi. A co víc, prokázal schopnost nové vědecké metody hledat obyvatelné planety," dodal.

Ani příliš velká, ani příliš horká

V uplynulém desetiletí astronomové objevili více než 160 planet, které obíhají kolem hvězd mimo naší sluneční soustavu. Velkou většinu z nich tvoří plynoví obři podobní Jupiteru, na nichž panují podmínky nepřátelské životu.

Tentokrát však astronomové nalezli těleso, které je jen 5,5krát větší než Země. Obíhá kolem hvězdy, jež leží asi 25 000 světelných let od Země v souhvězdí Střelce poblíž centra Mléčné dráhy. Jeden světelný rok přitom odpovídá vzdálenosti, kterou za rok urazí světlo, což je zhruba deset bilionů kilometrů.

Nově nalezená planeta má podobně jako Země pevný, kamenitý povrch. Ovšem vzhledem k chladnému charakteru její mateřské hvězdy na ní panují velmi mrazivé podmínky. Teplota na jejím povrchu se odhaduje na minus 220°C.

"Tato planeta je tělesem nejvíce podobným Zemi, pokud jde o velikost a vzdálenost od hvězdy," řekl Turner. "Většina ostatních planet je buď příliš velká, nebo teplota na jejím povrchu je příliš horká, nebo obojí," dodal. 

Hvězdy a planety fungují jako lupa

Nová planeta nese jméno OGLE-2005-BLG-390Lb. K jejímu nalezení tým využil metody s anglickým označením gravitational microlensing.

Tato technika využívá sítě teleskopů, které sledují změny světla přicházejícího ze vzdálených hvězd. Když jiná hvězda míjí prostor mezi vzdálenou hvězdou a pozemským teleskopem, její gravitační síla funguje jako čočka a zesiluje přicházející světlo.

Planeta obíhající kolem hvězdy může rovněž toto světlo ovlivnit a vytvořit tak specifický "podpis." Teprve krátce užívanou metodu předpověděl už v roce 1912 Albert Einstein.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy