Vědci: Život na Titanu nepravděpodobný

rst, ČTK
8. 12. 2005 10:10
Paříž - Titan, měsíc planety Saturn, se sice v mnoha ohledech podobá Zemi, ale výskyt života na něm je nepravděpodobný.

Oznámili to vědci po téměř jednoroční analýze údajů získaných evropskou sondou Huygens.

Po sedmileté pouti se modul Huygens loni v prosinci odpoutal od mateřské sondy Cassini, vyslané k Saturnu, aby se vydal k Titanu. V lednu pak vstoupil do atmosféry souputníka prstencové planety.

Hořlavý svět

"Huygens sestoupil zamlženou, větrnou a bouřlivou atmosférou," řekl Jean-Pierre Lebreton z Evropské vesmírné agentury (ESA).

"Odhalil se nám neobvyklý svět, který se v mnoha ohledech podobá Zemi - ale jsou tu i zřetelné odlišnosti," uvedl. "Fyzikální a chemické zákony jsou totožné, složení je odlišné," vyložil expert.

Huygens vědcům poslal údaje o atmosféře Titanu, jejím složení i tamní krajině. Ukázalo se, že na Titanu vládne zima a silné větry. Hustá atmosféra sestává především z dusíku a metanu a dokonce se v ní možná i blýská. Jeden vědec, který se na projektu podílí, prostředí na Titanu popsal jako "hořlavý svět".

Pozor na čpavkové sopky

Titan je větší než planeta Merkur a díky své záhadné atmosféře inspiruje různé vědecko-fantastické představy o možné kolonizaci přirozené družice Saturnu. Jenže na rozdíl od Země v atmosféře Titanu není žádný kyslík.

Povrch Titanu jak jej po přistání zabrala sonda Huygens.
Povrch Titanu jak jej po přistání zabrala sonda Huygens. | Foto: ESA

Krajina je na něm převážně plochá, jeho povrch strukturou připomíná mokrý jíl, ale také se na něm vyskytují ledová skaliska. Teplota na povrchu je zhruba minus 180 stupňů Celsia, což podle vědců pravděpodobně způsobuje deště zkapalnělého metanu.

"Kdybyste se tam pokoušeli procházet, nohy by se vám mohly na některých místech uváznout, na jiných místech byste sklouzli do metanových řek. A měli byste si dávat pozor na čpavkové sopky," řekl agentuře AP Jonathan Lunine z Arizonské univerzity.

Nikdo tam nežije

Podle Francoise Raulina, který na projektu rovněž spolupracuje, analýza údajů získaných průzkumným modulem ukázala, že výskyt života na Titanu je nepravděpodobný.

"Jestli tam život je nebo byl, nejlepším místem by bylo nitro," řekl. "Předpokladem pro život je voda, ale voda v kapalném stavu, nikoli led. Na povrchu žádná kapalná voda není, protože je tam tak chladno," dodal Raulin.

Sonda Huygens je součástí mise s náklady tří milionů dolarů, na níž spolupracovaly ESA, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Italská vesmírná agentura (ASI).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy