Nový eurokomisař pro obchod chce uklidnit obchodní spor s USA a odvrátit zavádění cel

ČTK ČTK
30. 9. 2019 23:38
Evropská unie musí udělat maximum pro posílení Světové obchodní organizace (WTO) a pro podporu principů volného obchodu. Také by měla zmírnit napětí v obchodní vztazích se Spojenými státy a lépe dohlížet na dodržování stávajících obchodních dohod. Během slyšení před europoslanci to řekl budoucí eurokomisař pro obchod Phil Hogan.
"Posílením Světové obchodní organizace musíme podpořit stabilní a předvídatelné (obchodní) prostředí založené na pravidlech," řekl mimo jiné budoucí eurokomisař pro obchod.
"Posílením Světové obchodní organizace musíme podpořit stabilní a předvídatelné (obchodní) prostředí založené na pravidlech," řekl mimo jiné budoucí eurokomisař pro obchod. | Foto: Reuters

Irský politik, který má v dosavadní Evropské komisi (EK) na starosti zemědělství, vytyčil před poslanci z obchodního výboru Evropského parlamentu (EP) hlavní priority, kterým by se chtěl během svého příštího působení v EK věnovat.

Slyšení absolvovala i navržená bulharská eurokomisařka Mariya Gabrielová, která se stejně jako Hogan dočkala od europoslanců většinou příznivých reakcí.

"Posílením Světové obchodní organizace musíme podpořit stabilní a předvídatelné (obchodní) prostředí založené na pravidlech," řekl Hogan na úvod tříhodinového slyšení.

Země EU již delší dobu hovoří o potřebě upravit pravidla WTO v klíčových oblastech, jako je státní podpora průmyslu nebo nucené převody technologií, zejména s odkazem na čínské aktivity. Za hlavní Hoganův úkol označila dojednání této reformy i budoucí šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Jak neplatit poplatky na belgické hranolky?

Hogan v této souvislosti čelil několika dotazům na to, jak hodlá zajistit, aby evropské firmy nečelily celním bariérám, jimiž některé země z jiných kontinentů chrání své výrobce. Jako příklad použil belgický europoslanec Geert Bourgeois poplatky na belgické hranolky, které zavedly například Jihoafrická republika či Kolumbie.

"Musíme reagovat rychleji, abychom pomohli našim malým a středním podnikům," připustil Hogan, podle něhož by měla podobné případy řešit právě WTO.

Na dotaz dalšího z europoslanců irský eurokomisař podotkl, že by rád uklidnil obchodní spor EU s USA a odvrátil hrozící zavedení cel na letouny firmy Airbus a evropské automobily.

Za další klíčové body svého budoucího úřadu pak označil posilování obchodních vztahů se zeměmi v bezprostředním sousedství EU se zvláštním důrazem na africké státy či důsledné provádění a dodržování existujících obchodních dohod. Unie by podle něj měla také dbát na to, aby obchod respektoval trvale udržitelnou klimatickou situaci.

Gabrielová: Prioritou je investice do inovací

Takzvané grilování podstoupila v pondělí také Bulharka Gabrielová, která má v příští komisi dostat na starosti inovace a mladé lidi. Za zásadní body svého budoucího působení označila podporu evropské vědy, která by si podle ní měla udržet vůdčí postavení ve světě, kde se kupředu derou další země, například Čína. Důležitá bude podle ní zvláště podpora výzkumné činnosti v postkomunistických zemích, které v této oblasti mnohdy zaostávají za státy západní Evropy.

Dosavadní komisařka pro digitální ekonomiku zmínila jako další prioritu investice do inovací, včetně podpory nových přístupů ke kultuře a umění.

Slyšení před europoslanci musejí absolvovat všichni navržení členové EK. Poslanci při tříhodinovém dotazování zjišťují, zda mají komisaři o svých oblastech znalosti, budou při práci nezávislí a nestranní a zda hodlají naplňovat priority stanovené von der Leyenovou.

Až výbory schválí jednotlivé komisaře, dostane konečné slovo při potvrzení celé komise říjnové plénum europarlamentu.

Hogan, Gabrielová i navržený slovenský místopředseda komise Maroš Šefčovič, kteří absolvovali slyšení během dnešního úvodního kola, se na závěr svých vystoupení dočkali potlesku europoslanců a kladného hodnocení od klíčových členů výborů. Očekává se proto, že výbory, které mají svůj verdikt sdělit do úterka, jejich kandidaturu podpoří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos nepojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Další zprávy