Nebezpečný virus olympiádu neohrozí. Dospělé nezabíjí

Josef Tuček
8. 5. 2008 21:00
Enterovirus 71 už řádil i ve střední Evropě
Hledání nemocných.
Hledání nemocných. | Foto: Reuters

Analýza - Olympijské hry v Pekingu nebudou ohroženy enterovirem 71 (označovaným zkratkou EV-71), který se už přes dva měsíce šíří v Číně. Proč?

Základní vysvětlení je drsně pragmatické: "Je to nemoc, která zasahuje velmi mladé děti," konstatoval Hans Troedsson, zástupce Světové zdravotnické organizace v Číně. Virus zatím zabil téměř tři desítky obětí, a to vždy děti do věku šesti let, ale nejčastěji méně než dvouletých. A to nejsou ani sportovci, ani obvyklí olympijští turisté.

Zavřete školy a vymyjte je chlórem

Nicméně Světová zdravotnická organizace současně doufá, že ještě do začátku olympiády v srpnu bude šíření viru zastaveno.

Doporučila uzavřít školy v okolí míst, kde se virus objevil, aby se v nich děti nesetkávaly a nemohly se nakazit. Žádný lék proti viru EV-71 neexistuje, a lékaři nemají ani preventivní vakcínu, díky níž by se očkovaní lidé stali proti onemocnění do budoucna imunní.

Zdravotníci proto doporučují dodržovat hygienická pravidla, zejména mýt si často ruce, a také dezinfikovat prostory čisticími prostředky obsahujícími chlór, který virus ničí.

Holčičce z mateřské školy ve městě Chang-čou v provincii Če-ťiang jsou preventivně dezinfikována ústa
Holčičce z mateřské školy ve městě Chang-čou v provincii Če-ťiang jsou preventivně dezinfikována ústa | Foto: Reuters
O epidemii v Číně více čtěte:
Smrtící virus dorazil do Pekingu. Zabíjí malé děti

EV-71 řádil i v Maďarsku

Do skupiny enterovirů patří i viry způsobující obrnu. A také méně známé, ale rovněž nebezpečné viry coxsackie, které se občas vyskytují i v České republice.

Enterovirus 71 není nový. Poprvé jej vědci našli už v roce 1969 v Kalifornii. A zná jej i Evropa. V roce 1975 způsobila jeho epidemie v Bulharsku 44 úmrtí a o tři roky později za sebou zanechala v Maďarsku 45 zemřelých.

Od devadesátých let se epidemie EV-71 pravidelně objevují v jihovýchodní Asii.

"U nás jsme tento enterovirus nikdy nezjistili," říká Petra Rainetová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro enteroviry při Státním zdravotním ústavu v Praze. "Nedá se samozřejmě vyloučit, že jej někdo v České republice měl, ale nepřišlo se na to."

Proč právě Čína?

EV-71 se vyvíjí a mění, takže nebezpečná onemocnění způsobují jeho zmutované varianty každých několik let a jen v některé části světa. Jihovýchodní Asie je známa jako zdroj mnoha virů, zejména nových mutací chřipky. Tady se před šesti lety vyvinul také virus, který způsobil smrtelné plicní onemocnění SARS.

Obvyklým důvodem asijského původu zmutovaných virů je fakt, že lidé v tamní oblasti žijí v těsném kontaktu s domácími zvířaty. Podstatné pro virus totiž je, že to není samostatný organismus. Může přežít a množit se pouze v buňce některého hostitele, do níž pronikl a kde se vyvíjí.

Chřipkový virus se takto například vyvíjí zejména v prasatech, a z nich se pak přenáší na člověka a šíří se dál mezi lidmi.

U enteroviru 71 je však situace jiná. Žádný zvířecí hostitel není znám. EV-71 se tedy zřejmě vyvíjí jenom v tělech lidí. V jihovýchodní Asii pak k tomu má dobré podmínky, protože lidé zde často žijí na malém prostoru, v těsné blízkosti, takže nákaza se snáze šíří.

Najít původce je obtížné

EV-71 se přenáší slinami, hlenem i stolicí infikované osoby. Nákaza se navenek projevuje průjmy a zejména vyrážkami a puchýři na končetinách a v ústech. Méně viditelné, ale smrtící pak je, když virus naruší fungování centrálního nervového systému.

Potíž je, že takové příznaky mají i další, méně závažná onemocnění, takže je obtížné poznat jako původce právě EV-71. Kultivace viru v laboratoři kvůli jeho přesnému rozpoznání trvá obvykle dva až čtyři týdny, konstatuje americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě.

Tím se také hájí čínské zdravotnické úřady obviňované z toho, že infekci tajily, podobně jako když dříve nezveřejňovaly včas údaje o výskytu ptačí chřipky nebo viru SARS. V tomto případě uvádějí, že zdravotníci nedokázali nemoc včas rozpoznat. Faktem ovšem je, že dvouměsíční zpoždění, s nímž byla epidemie oznámena Světové zdravotnické organizaci, je přece jen příliš dlouhé.

 

Právě se děje

Další zprávy