Nastala nová doba, noviny poprvé prohrály s internetem

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
1. 1. 2011 20:15
34 procent Američanů řeklo, že získává zprávy z internetu. Noviny čte 31 procent
Záchranou novin se mají stát tablety
Záchranou novin se mají stát tablety | Foto: Jan Langer

Washington - Klesající zájem o noviny je v západním světě dlouho trvajícím trendem, který nezvrátil ani rok 2010. Přinesl však důkaz, že lidé zájem o informace neztrácejí, pouze ho přesouvají k jiným formám jejich konzumace.

Prestižní Pew institut, dlouhodobě sledující trendy v médiích, na podzim vůbec poprvé zjistil, že lidí, kteří si předchozí den přečetli zprávy na internetu, bylo víc než těch, kdo sáhli po novinách.

Čtyřiatřicet procent Američanů v průzkumu odpovědělo, že pro informace o dění doma a ve světě si každodenně chodí na web, ke čtení novin se přiznalo o tři procenta méně lidí.

Celkově vzato se Američané zajímají o zprávy víc než v předchozích letech, pokles zájmu o tradiční média více než kompenzují média nová.

Hlavní zjištění průzkumu

Kde jste včera získávali zprávy?

  • televize: 58 %
  • internet či mobil: 44% (pouze internet: 34%)
  • rozhlas: 34%
  • noviny: 31%

Pokud se započítají ti, kteří na zprávy narazili v mobilu, mailu, sociálních sítích nebo díky podcastu, roste počet lidí získávajících informace mimo tradiční média na 44 procent.

To je o pět procent víc, než kolik lidí se spolehlo výhradně na média, jako je televize, rozhlas či noviny.

Velká část lidí však dál kombinuje moderní a starší typy médií. Šestatřicet procent respondentů uvedlo, že zprávy sledovalo tradičně i skrze internet či mobil. Výhradně na moderní prostředky se spoléhá pouze necelá desetina Američanů.

Noviny přišly skoro o polovinu čtenářů

Pokles zájmu o tradiční média je však za poslední dvě desetiletí dramatický. Jestliže v roce 1991 četlo noviny 56 procent lidí, letos je to už jenom 31 procent. Poslechovost rádií klesla z 54 na 34 procent. O něco menší pokles zaznamenaly televize: z 68 procent na 58 procent. V posledních letech se ale počet lidí sledujících zprávy v televizi nemění.

Pokud jde o čas strávený s jednotlivými typy médií, ta tradiční nad novými jasně vítězí. Sledováním televize, poslechem rádia či čtením novin tráví lidé v průměru 57 minut denně. Zprávám v online podobě věnují pouze 13 minut. Díky tomu se však celkový čas strávený konzumací zpráv dostává na nejvyšší úroveň od poloviny 90. let.

Největší nárůst v zájmu o zprávy zaznamenali výzkumníci u nejvzdělanější části populace.

Pewův institut provádí důkladný průzkum mediálních návyků Američanů každé dva roky. Letos oslovil přes tři tisíce respondentů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy