Nastala nová doba, noviny poprvé prohrály s internetem

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
1. 1. 2011 20:15
34 procent Američanů řeklo, že získává zprávy z internetu. Noviny čte 31 procent
Záchranou novin se mají stát tablety
Záchranou novin se mají stát tablety | Foto: Jan Langer

Washington - Klesající zájem o noviny je v západním světě dlouho trvajícím trendem, který nezvrátil ani rok 2010. Přinesl však důkaz, že lidé zájem o informace neztrácejí, pouze ho přesouvají k jiným formám jejich konzumace.

Prestižní Pew institut, dlouhodobě sledující trendy v médiích, na podzim vůbec poprvé zjistil, že lidí, kteří si předchozí den přečetli zprávy na internetu, bylo víc než těch, kdo sáhli po novinách.

Čtyřiatřicet procent Američanů v průzkumu odpovědělo, že pro informace o dění doma a ve světě si každodenně chodí na web, ke čtení novin se přiznalo o tři procenta méně lidí.

Celkově vzato se Američané zajímají o zprávy víc než v předchozích letech, pokles zájmu o tradiční média více než kompenzují média nová.

Hlavní zjištění průzkumu

Kde jste včera získávali zprávy?

  • televize: 58 %
  • internet či mobil: 44% (pouze internet: 34%)
  • rozhlas: 34%
  • noviny: 31%

Pokud se započítají ti, kteří na zprávy narazili v mobilu, mailu, sociálních sítích nebo díky podcastu, roste počet lidí získávajících informace mimo tradiční média na 44 procent.

To je o pět procent víc, než kolik lidí se spolehlo výhradně na média, jako je televize, rozhlas či noviny.

Velká část lidí však dál kombinuje moderní a starší typy médií. Šestatřicet procent respondentů uvedlo, že zprávy sledovalo tradičně i skrze internet či mobil. Výhradně na moderní prostředky se spoléhá pouze necelá desetina Američanů.

Noviny přišly skoro o polovinu čtenářů

Pokles zájmu o tradiční média je však za poslední dvě desetiletí dramatický. Jestliže v roce 1991 četlo noviny 56 procent lidí, letos je to už jenom 31 procent. Poslechovost rádií klesla z 54 na 34 procent. O něco menší pokles zaznamenaly televize: z 68 procent na 58 procent. V posledních letech se ale počet lidí sledujících zprávy v televizi nemění.

Pokud jde o čas strávený s jednotlivými typy médií, ta tradiční nad novými jasně vítězí. Sledováním televize, poslechem rádia či čtením novin tráví lidé v průměru 57 minut denně. Zprávám v online podobě věnují pouze 13 minut. Díky tomu se však celkový čas strávený konzumací zpráv dostává na nejvyšší úroveň od poloviny 90. let.

Největší nárůst v zájmu o zprávy zaznamenali výzkumníci u nejvzdělanější části populace.

Pewův institut provádí důkladný průzkum mediálních návyků Američanů každé dva roky. Letos oslovil přes tři tisíce respondentů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy