Moravské naftové doly vydělaly přes 1,4 miliardy

alt
28. 3. 2008 17:00
Zisk klesl kvůli investicím do nové těžby
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hodonín - Téměř 1,45 miliardy korun před zdaněním vydělaly loni Moravské naftové doly, které patří do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka.

Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

V roce 2006 přitom firma vydělala 2,45 miliardy. "Výše hospodářského výsledku je ovlivněna zejména významnými investicemi skupiny do zahraniční expanze a tím to budoucnosti Moravských naftových dolů," prohlásil předseda představenstva MND Miroslav Jestřabík.

Zisk ovlivnila i posilující koruna, protože cena, kterou firma dostává za ropu a plyn, je odvozená od ceny v dolarech.

Loni v Česku MND vytěžily přes čtvrt milionu kubíků ropy, meziročně o 40 tisíc méně. Těžba zemního plynu naopak stoupla z 94 na 102 milionů kubíků. Firma komerčně těží i v Pákistánu, tady produkce klesla z 327 na 312 milionů kubíků plynu.

Do průzkumu ložisek v Česku společnost investovala rekordních 800 milionů korun. Letos na něj plánuje dát další půlmiliardu.

Kromě toho MND loni koupily většinové podíly v ruských ropných společnostech Nikolajevkaněfť a VostokInvestněfť a pokračovaly v průzkumu v Pákistánu, Jemenu, Německu a Rumunsku.

Expanze v zahraničí by měla firmě umožnit během pěti let několikanásobně zvýšit těžbu. V Česku by produkce ropy a plynu měla zůstat na stejné úrovni, uvedla firma.

Čtěte dále:
Český magnát hledá novou ropu a plyn. Dá půl miliardy
Komárek bude investovat v Rusku miliardy dolarů

 

Právě se děje

před 9 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy