Jsem živý mezi mrtvými. Komiks líčí peklo, které v pařížském klubu rozpoutal Islámský stát

Michelle Hansen Michelle Hansen
21. 10. 2016 19:30
"Nepřítel nemá žádnou barvu nebo náboženství. Nepřítel je fanatismus, je to strach, je to šílenství, které vede k válce." Padesátiletý grafik Fred Dewilde přežil teroristický útok v pařížské koncertní hale Bataclan. Nyní o svých zážitcích vydal komiks.
Teroristický útok na koncertní halu v Paříži v roce 2015.
Teroristický útok na koncertní halu v Paříži v roce 2015. | Foto: Reuters

Paříž – "Nejsme víc než kypící masa živých, zraněných a mrtvých. Masa strachu, řvoucí hrůzou."

Tak popisuje padesátiletý grafik Fred Dewilde peklo, jímž si loni prošli návštěvníci pařížského koncertního sálu Bataclan. Právě zde teroristé z organizace Islámský stát zavraždili 90 lidí.

Nyní o událostech z pátku 13. listopadu 2015 vydává černobílý komiks. V pátek se objevil na pultech knihkupectví ve FranciiBelgii a Švýcarsku a jmenuje se příznačně – Můj Bataclan.

Dewilde se v něm zaměřil především na vlastní pocity, ale snažil se zachytit i myšlenky ostatních, kteří krveprolití přežili.

V krvi cizích lidí

"Mohla by být má dcera," vzpomíná v knize na to, jak ležel vedle zraněné ženy jménem Elisa.  

Vzájemně se prý gesty uklidňovali. "Snažili jsme se oddělit od tohoto hororu kolem a vytvořit lidskou bublinu," líčí hrůznou scénu v komiksu, který označuje za určitou formu terapie.

Kolem nich byla rozeseta mrtvá těla a oni se jen snažili nehybně ležet. Nevydat ani hlásku.

Báli se, že je útočníci– ztvárnění jako bílí kostlivci – najdou a zastřelí. A tak leželi ztuhlí v krvi cizích lidí, ale žili. "Jsem živá bytost mezi mrtvolami."

Na stránkách se snažil zachytit strach, který s Elisou pociťovali, když leželi téměř ve tmě a dva muži k nim natahovali ruce.

Jejich utrpení trvalo přibližně dvě hodiny, něž na místo dorazila policie. Sám Dewilde vyvázl bez zranění, ale jak píše: "Odcházel jsem s pachem a pachutí zvěrstva, s nepochopením."

Léčba humorem z traumatu

V pozitivnějším duchu se nese druhá část knihy nazvaná "Znovu žít". Fred Dewild vzpomíná, jak se dostával z traumatu po bataclanském peklu.

"Má dnes vůbec cenu se mýt? Nebo jíst? Nemám hlad," píše u jedné scény v knize. Stále v něm trhne, kdykoliv slyší nějaké zvuky. Soustředit se dokáže jen pár minut.

Velkou oporou mu byla rodina. Manželka ho "léčí" humorem, který do druhé části knihy reflektuje. Dewilde údajně dokázal i během útoku šeptem vtipkovat, když s Elisou leželi obklopeni mrtvolami.

Nenávist vůči muslimům nepociťuje a snaží se k tomu přimět i své čtenáře. "Nepřítel nemá žádnou barvu nebo náboženství. Nepřítel je fanatismus, je to strach, je to šílenství, které vede k válce."

Koncertní hala Bataclan je od listopadového teroru uzavřena. První návštěvníky přivítá v půli listopadu – rok po krveprolití, které si v Paříži vyžádalo na 130 mrtvých.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 40 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy