Jsem živý mezi mrtvými. Komiks líčí peklo, které v pařížském klubu rozpoutal Islámský stát

Michelle Hansen Michelle Hansen
21. 10. 2016 19:30
"Nepřítel nemá žádnou barvu nebo náboženství. Nepřítel je fanatismus, je to strach, je to šílenství, které vede k válce." Padesátiletý grafik Fred Dewilde přežil teroristický útok v pařížské koncertní hale Bataclan. Nyní o svých zážitcích vydal komiks.
Teroristický útok na koncertní halu v Paříži v roce 2015.
Teroristický útok na koncertní halu v Paříži v roce 2015. | Foto: Reuters

Paříž – "Nejsme víc než kypící masa živých, zraněných a mrtvých. Masa strachu, řvoucí hrůzou."

Tak popisuje padesátiletý grafik Fred Dewilde peklo, jímž si loni prošli návštěvníci pařížského koncertního sálu Bataclan. Právě zde teroristé z organizace Islámský stát zavraždili 90 lidí.

Nyní o událostech z pátku 13. listopadu 2015 vydává černobílý komiks. V pátek se objevil na pultech knihkupectví ve FranciiBelgii a Švýcarsku a jmenuje se příznačně – Můj Bataclan.

Dewilde se v něm zaměřil především na vlastní pocity, ale snažil se zachytit i myšlenky ostatních, kteří krveprolití přežili.

V krvi cizích lidí

"Mohla by být má dcera," vzpomíná v knize na to, jak ležel vedle zraněné ženy jménem Elisa.  

Vzájemně se prý gesty uklidňovali. "Snažili jsme se oddělit od tohoto hororu kolem a vytvořit lidskou bublinu," líčí hrůznou scénu v komiksu, který označuje za určitou formu terapie.

Kolem nich byla rozeseta mrtvá těla a oni se jen snažili nehybně ležet. Nevydat ani hlásku.

Báli se, že je útočníci– ztvárnění jako bílí kostlivci – najdou a zastřelí. A tak leželi ztuhlí v krvi cizích lidí, ale žili. "Jsem živá bytost mezi mrtvolami."

Na stránkách se snažil zachytit strach, který s Elisou pociťovali, když leželi téměř ve tmě a dva muži k nim natahovali ruce.

Jejich utrpení trvalo přibližně dvě hodiny, něž na místo dorazila policie. Sám Dewilde vyvázl bez zranění, ale jak píše: "Odcházel jsem s pachem a pachutí zvěrstva, s nepochopením."

Léčba humorem z traumatu

V pozitivnějším duchu se nese druhá část knihy nazvaná "Znovu žít". Fred Dewild vzpomíná, jak se dostával z traumatu po bataclanském peklu.

"Má dnes vůbec cenu se mýt? Nebo jíst? Nemám hlad," píše u jedné scény v knize. Stále v něm trhne, kdykoliv slyší nějaké zvuky. Soustředit se dokáže jen pár minut.

Velkou oporou mu byla rodina. Manželka ho "léčí" humorem, který do druhé části knihy reflektuje. Dewilde údajně dokázal i během útoku šeptem vtipkovat, když s Elisou leželi obklopeni mrtvolami.

Nenávist vůči muslimům nepociťuje a snaží se k tomu přimět i své čtenáře. "Nepřítel nemá žádnou barvu nebo náboženství. Nepřítel je fanatismus, je to strach, je to šílenství, které vede k válce."

Koncertní hala Bataclan je od listopadového teroru uzavřena. První návštěvníky přivítá v půli listopadu – rok po krveprolití, které si v Paříži vyžádalo na 130 mrtvých.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy