Jižní Asie čeká tažné ptáky s obavou

rst, Reuters
8. 12. 2005 11:21
Bharatpur - Hlídač Bhola Abrar Chán si prohlíží dalekohledem modrou oblohu. Pozoruje tažné ptáky, kteří každou zimu přilétají do jedné z největších ptačích rezervací v celé Indii.
Husy v indickém národním parku Keoladeo
Husy v indickém národním parku Keoladeo | Foto: Reuters

"Vypadají zdravě, díky bohu," říká Chán a ukazuje na pár rezavě zbarvených divokých kachen, které každý rok přilétají do parku Keoladeo, 220 km jižně od Díllí, z Číny a Mongolska.

Chán je jedním z vojenských ptačích pozorovatelů, kteří neúnavně sledují migrující ptáky kvůli strachu z šíření ptačí chřipky. Virus zabil od roku 2003 kolem 70 lidí ve čtyřech asijských zemích a vedl k masovému vybíjení divokých ptáků i drůbeže.

O důsledcích ptačí chřipky ve Vietnamu čtěte ZDE

Úřady tvrdí, že virus se může rozšířit do nových zemí prostřednictvím migrujících ptáků z Číny, Mongolska, Vietnamu a Ruska, ve kterých byl výskyt chřipky nejčastější.

Cesty tažných ptáků

Na divokých kachnách a husách v Mongolsku a Číně byl již virus objeven. Právě ty odlétají na zimu do Indie a dalších zemí.

Jako odpověď začala Indie, Japonsko a Srí Lanka testovat krev tisíců migrujících i domácích ptáků. Dillí ani Kolombo ještě nezaznamenaly žádný případ ptačí chřipky, ale úřady jsou nervózní z příchodu zimy.

Do Indie přilétá každoročně zhruba 20 milionů migrujících ptáků. Na Srí Lanku každoročně přilétá 130 druhů tažných ptáků, většina ze Sibiře a Střední Asie. Vláda vymezila veterináře, kteří budou testovat mrtvé ptáky. Stejná opatření zavedli také v Japonsku, kde letos mezi kuřaty propukl slabší virus H5N2.

"Většina z tažných ptáků, kteří sem přilétají, jsou náchylní na ptačí chřipku," uvedl veterinář Vijitha Perera. "Myslím, že momentálně čelíme velké hrozbě," dodal.

Vesničané často panikaří

Veterináři uvádějí, že obyvatelé v oblastech jižní Srí Lanky, která poskytuje dočasné útočiště tažným ptákům, téměř propadají panice pokaždé, když najdou mrtvého ptáka.

Foto: Reuters

V Pákistánu zpanikařila téměř celá vesnice v provincii Sindh poté, co vesničané nalezli velký počet mrtvých ptáků. Testy však ukázaly, že se ptáci otrávili odpady z místního cukrovaru.

Bangladéšské úřady se snaží držet drůbež mimo oblasti, kde zůstávají tažní ptáci. V Jižní Koreji musí drůbež zůstat v uzavřeném prostoru po dobu, kdy tažní ptáci přeletí nad korejským poloostrovem. Úřady v Myanmaru monitorují jezera a místa nedaleko čínských hranic, kde se tažní ptáci zastavují.

Ptačí chřipka může stát až 550 miliard dolarů - čtěte ZDE

V keoladském národním parku mezitím Chán a ostatní hlídači objíždějí na loďkách nebo rikšách oblast a hledají mrtvé ptáky, z nichž odebírají krevní vzorky.

"Tentokrát vidím, že má vláda velké obavy. Ještě nikdy nezaváděla taková opatření jako teď," dodává Chán.

 

Právě se děje

Další zprávy