Laviny ve Švýcarsku: Za tři dny deset mrtvých

ČTK ČTK
1. 2. 2015 12:15
Ve velké části Švýcarských Alp v současnosti platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Bern - Životy sedmi lyžařů si vyžádaly sobotní laviny ve Švýcarských Alpách. Původně policie hovořila o čtyřech mrtvých. Spolu s třemi mrtvými ze čtvrtka a pátku tak během tří dnů ve Švýcarských Alpách zahynulo deset lidí, upozornila agentura AFP.

Sobotní neštěstí se stalo na východním úbočí vrcholu Piz Vilan v kantonu Graubünden na východě země. Skupina devíti lyžařů se nacházela zhruba ve výšce 2200 metrů, když se lavina spustila.

Dvěma lyžařům se podařilo uniknout. Další tři členové výpravy zahynuli na místě. Zbývající čtyři lyžaři byli naživu, když se je podařilo vyprostit a s těžkými zraněními přepravit do nemocnic v Sankt Gallenu, Curychu a v Churu. Jeden z nich později zraněním podlehl.

Rovněž v sobotu laviny zabily v okolí Bernu jednatřicetiletého lyžaře a osmadvacetiletého snowboardistu; oba sjížděli svahy mimo sjezdovky.

Ve velké části Švýcarských Alp v současnosti platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. V posledních dnech napadl metr až 1,2 metru sněhu, ale tato sněhová pokrývka je mimořádně nestabilní.

Ve čtvrtek a v pátek usmrtily laviny tři lidi u obce Egg a v zimních střediscích Adelboden a Verbier.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy