Laviny ve Švýcarsku: Za tři dny deset mrtvých

ČTK ČTK
1. 2. 2015 12:15
Ve velké části Švýcarských Alp v současnosti platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Bern - Životy sedmi lyžařů si vyžádaly sobotní laviny ve Švýcarských Alpách. Původně policie hovořila o čtyřech mrtvých. Spolu s třemi mrtvými ze čtvrtka a pátku tak během tří dnů ve Švýcarských Alpách zahynulo deset lidí, upozornila agentura AFP.

Sobotní neštěstí se stalo na východním úbočí vrcholu Piz Vilan v kantonu Graubünden na východě země. Skupina devíti lyžařů se nacházela zhruba ve výšce 2200 metrů, když se lavina spustila.

Dvěma lyžařům se podařilo uniknout. Další tři členové výpravy zahynuli na místě. Zbývající čtyři lyžaři byli naživu, když se je podařilo vyprostit a s těžkými zraněními přepravit do nemocnic v Sankt Gallenu, Curychu a v Churu. Jeden z nich později zraněním podlehl.

Rovněž v sobotu laviny zabily v okolí Bernu jednatřicetiletého lyžaře a osmadvacetiletého snowboardistu; oba sjížděli svahy mimo sjezdovky.

Ve velké části Švýcarských Alp v současnosti platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. V posledních dnech napadl metr až 1,2 metru sněhu, ale tato sněhová pokrývka je mimořádně nestabilní.

Ve čtvrtek a v pátek usmrtily laviny tři lidi u obce Egg a v zimních střediscích Adelboden a Verbier.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy